Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.02.2022

Prof. Toszek: brytyjska obecność w Europie Wschodniej jest korzystna dla wszystkich

Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa. Nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu złożył jednodniową wizytę w Warszawie. - Wielka Brytania to najbardziej krytyczny wobec Rosji kraj zachodniej Europy - wskazuje prof. Bartłomiej Toszek.
Posłuchaj
  • Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)
  • Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)
  • Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Po wizycie Borisa Johnsona w Polsce

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Johnsonem Mateusz Morawiecki wskazywał, że żyjemy w bardzo niespokojnych czasach i dlatego musimy dbać o bliskość naszych sojuszy. "Wielka Brytania dała wspaniały dowód solidarności, zarówno z Ukrainą, Polską, jak i z całą wschodnią częścią NATO" - powiedział szef polskiego rządu, nawiązując do decyzji o przysłaniu do naszego kraju 350 brytyjskich żołnierzy.

Z kolei Boris Johnson oświadczył, że Polska i Wielka Brytania nie przyjmą świata, w którym jakiś wielki sąsiad może nękać albo atakować innego sąsiada. "Nie zaakceptujemy, ponieważ uważamy, że każdy naród bez względu na to, gdzie żyje, ma prawo wyboru tego, kto nim rządzi i ma również prawo decydować, do jakiej organizacji międzynarodowej pragnąłby wstąpić" - zaznaczył szef brytyjskiego rządu.

Brytyjski premier nie bez powodu aktywny na arenie międzynarodowej

Profesor Bartłomiej Toszek, politolog, zaznacza, że w opublikowanym w ubiegłym roku Zintegrowanym Przeglądzie Wielka Brytania wskazała, że o ile Chiny są zagrożeniem dla pokoju światowego, to Rosja zagraża pokojowi w Europie. Podkreśla, że mimo takiej opinii Brytyjczykom do tej pory zręcznie udawało się omijać rafy w stosunkach z Rosją i współpracować z nią. - Dzisiaj to nie jest już możliwe. Dzisiaj cała Europa musi opowiedzieć się za albo przeciw - wskazuje.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że nie bez powodu Boris Johnson jest taki aktywny na arenie międzynarodowej i zapowiada wysyłanie kolejnych brytyjskich oddziałów do wschodniej i południowej Europy. - Boris Johnsona ma problemy w polityce wewnętrznej i wydaje się, że ta jego aktywność to chęć pokazania, że jest świetnym premierem, który w sprawach wewnętrznych może i poległ w niektórych obszarach, ale tu daje sobie świetnie radę - ocenia.

Brytyjska obecność na wschodzie Europy korzystna dla wszystkich

Zdaniem profesora po brexicie brytyjski premier chce pokazać, że Wielka Brytanie jest bardzo zainteresowana bezpieczeństwem Europy i NATO. Zaznacza, że niektórzy brytyjscy dziennikarze wieszczą, iż to ostatnia zagraniczna podróż Johnsona, więc być może pozwala sobie powiedzieć więcej, niż gdyby musiał się potem tłumaczyć ze swych słów.

Bartłomiej Toszek wskazuje, że zwiększona brytyjska obecność w Europie Wschodniej jest korzystna dla wszystkich. - Uświadamia Rosji, że kwestia zagrożenia Ukrainy nie jest problemem regionalnym, ale problemem paneuropejskim, o ile nie światowym - mówi.

Przed wizytą w Polsce premier Wielkiej Brytanii spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Posłuchaj
18:41 Jedynka-10-02-2022-więcej-świata.mp3 Polityka Wielkiej Brytanii wobec Rosji (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj także:

W audycji także:

Szef naszej dyplomacji Zbigniew Rau w Kijowie. Rozmawiał z ukraińskimi politykami także w formacie OBWE (przewodzimy tej organizacji w tym roku). Korespondencja Pawła Buszki.

Chiny i Rosja chcą posiadać na terenie Argentyny bazę logistyczną oraz wojskową, twierdzi brazylijski oddział telewizji CNN. Według stacji rozmowy w tej sprawie prowadził w Moskwie oraz w Pekinie na początku lutego prezydent Argentyny Alberto Fernandez. Chińczycy są nie tylko zainteresowani budową, ale prawdopodobnie też obsługą położonej w pobliżu Antarktydy "bazy logistycznej" w mieście Ushuaia, na południu Argentyny. "Rosjanie również chcieliby mieć w Argentynie port na użytek wojskowy", podał CNN Brasil. Rozmowa z prof. Karolem Derwichem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Litewski prezydent Gitanas Nauseda będzie zabiegać, aby na terytorium Litwy stacjonowały na stałe wojska amerykańskie. "Byłby to najlepszy impuls odstraszający oraz zapewniający bezpieczeństwo, jaki Sojusz mógłby dać nie tylko Litwie, ale też całemu regionowi" - powiedział litewski przywódca. Obecnie na wschodzie Litwy od ponad dwóch lat rotacyjnie stacjonuje około 600 amerykańskich żołnierzy. Natomiast od kilku lat w Rukłe stacjonuje około 1200 żołnierzy państw NATO. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Bartłomiej Toszek (politolog, Uniwersytet Szczeciński), prof. Karol Derwich (amerykanista, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 17.32

ag