Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Adam Kaliński 26.10.2018

Większość ataków hakerskich dotyczy aplikacji i kradzieży tożsamości

Terminy ataków hakerskich przypadają często na czas uroczystości i imprez masowych. Wśród najgroźniejszych dla firm ataków będą w nadchodzącym okresie na przykład takie, jak przejęcie kontroli nad przeglądarką internetową.

Hakerzy poprzez modyfikację jej ustawień są w stanie wytropić lub przechwycić dane uwierzytelniające do aplikacji – powszechnych w obsłudze i działaniu biznesu. Myśląc o cyberbezpieczeństwie trzeba mieć też na uwadze odmiany szkodliwego oprogramowania, które biorą na cel loginy do stron finansowych i nie tylko.

Główne zagrożenia 

Zgodnie z ostatnimi analizami zagrożeń przeprowadzonymi przez F5 Labs, do najważniejszych naruszeń w aplikacjach, z którymi najczęściej borykają się firmy, zaliczyć można: kradzież karty płatniczej metodą web injection (70%), włamanie do strony internetowej (26%) oraz włamanie do bazy danych aplikacji (4%).

Podobne zagrożenia będą się nasilały - ostrzegają specjaliści od cyberbezpieczeństwa. W przypadku utraty danych przez przedsiębiorstwo straty liczy się nie tylko w pieniądzach i rzędach cyfr na koncie.

Utrata reputacji, gorsza niż pieniędzy 

Prawdziwym problemem może się okazać utrata reputacji. Obowiązujące w Polsce, unijne przepisy o ochronie danych osobowych dają obywatelom narzędzie informacji nt. ich danych oraz zobowiązują przedsiębiorstwa do informowania o incydentach hakerskich.

ak, NRG