Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 09.03.2015

EBC: zaczyna się drukowanie euro. Polska powinna dzięki temu zyskać

Zaczyna się drukowanie euro. Zgodnie z zapowiedzią prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, od poniedziałku bank rozpoczyna skup obligacji za 60 miliardów euro miesięcznie.
Zgodnie z zapowiedziami EBC program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 rokuZgodnie z zapowiedziami EBC program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 rokuPixabay.com
Posłuchaj
  • Zgodnie z zapowiedzią prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego bank rozpoczyna skup obligacji za 60 miliardów euro miesięcznie - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
  • Główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec spodziewa się systematycznego spadku kursu euro (IAR)
  • Główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec: euro może kosztować tyle co dolar (IAR)
Czytaj także

Analityk finansowy ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że program wesprze wzrost gospodarczy w strefie euro. Nie wiadomo jednak, czy efekt będzie tak silny jak w Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne programy już przeprowadzono. Analityk spodziewa się, że zauważalny wzrost tempa rozwoju gospodarczego w strefie euro zobaczymy w trzecim kwartale tego roku.

Zaskakująca decyzja EBC ma ożywić gospodarkę strefy euro >>>

Ekspert prognozuje, że euro będzie traciło na wartości wobec najważniejszych światowych walut. Dodaje, że skorzystają na tym także Polacy planujący wakacje w krajach strefy euro, bo ta waluta stanieje wobec złotego.
Zgodnie z zapowiedziami EBC program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 roku lub do osiągnięcia inflacji na poziomie blisko 2 procent.

Ekonomista tłumaczy, na czym polega QE.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

EBC próbuje pobudzić gospodarkę strefy euro
EBC próbował już różnych metod ożywienia gospodarki strefy euro. Jedną z nich było wyraźne zmniejszenie stóp procentowych. Niewiele to jednak dało, dlatego EBC sięgną po radykalny środek. Skupuje obligacje krajów strefy euro, tak aby zalać rynek pieniędzmi. Autorzy planu mają nadzieję, że napędzi to ospałą koniunkturę eurolandu, a także doprowadzi do wzrostu inflacji, która była w ostatnich miesiącach niebezpiecznie niska.

Skupowanie obligacji budzi kontrowersje
Skupowanie obligacji innych krajów jest jednak kontrowersyjną metodą. Sprzeciw zgłaszały bogate kraje, choćby Niemcy, które boją się, że w przypadku bankructwa któregoś państwa strefy euro, będą musiały wesprzeć Europejki Bank Centralny swoimi pieniędzmi. Wielu ekspertów wątpi też w skuteczność całego programu.

Euro może kosztować tyle co dolar

W ciągu dwóch lat euro może kosztować tyle co dolar - prognozuje główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec. Coraz niższy kurs europejskiej waluty to efekt między innymi rozpoczętego tzw. drukowania euro przez EBC.
Marcin Mrowiec wskazuje, że efekty decyzji EBC było widać jeszcze przed rozpoczęciem programu, bo rynki zareagowały na samą zapowiedź wydarzenia.
Ekspert spodziewa się systematycznego spadku kursu euro. Zgadza się z prognozami, że w ciągu dwóch lat kurs euro może się zrównać z kursem dolara.

Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK: program EBC pomoże polskiej giełdzie i obniży rentowności obligacji.

Źródło: Newseria

IAR, awi