Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 22.10.2012

Obligacje Centrum Zdrowia Dziecka kością niezgody

Niedługo ma zakończyć prace zewnętrzna firma przygotowująca prospekt obligacji Centrum Zdrowia Dziecka. Pomysłowi sprzeciwiają się jednak eksperci powołani przez resort zdrowia.
Obligacje Centrum Zdrowia Dziecka kością niezgodyPAP/Tomasz Gzell

Centrum Zdrowia Dziecka ma ponad 200 mln zł długu, którego część dyrekcja chce zamienić na obligacje. To pomysł dyrektora centrum, prof. Janusza Książyka. Prof. Janusz Książyk argumentuje, że CZD nie może myśleć na razie o kredycie bankowym, a trzeba prowadzić bieżącą działalność. Uważa, że jeśli taka akcja zakończy się sukcesem, może służyć jako rozwiązanie dla innych instytutów. Warunkiem koniecznym długotrwałego sukcesu tej akcji są w jego ocenie zmiany systemowe w całej służbie zdrowia. Według niego, nie jest możliwe utrzymanie płynności finansowej m.in. bez zmiany wyceny świadczeń. Jak mówi, placówki powinny pozyskiwać pieniądze adekwatne do wydatków.

Pomysł obligacji nie podoba się członkom zespołu doradczego, powołanego w celu restrukturyzacji szpitala przez ministra zdrowia. Jego eksperci uważają, że najpierw trzeba zbilansować wydatki szpitala i zahamować zwiększanie się zobowiązań. Ich zdaniem obligacje nie są sposobem na zaspokojenie bieżących potrzeb szpitala, bo mogą jedynie powiększyć kwotę zadłużenia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował o powołaniu zespołu ekspertów 10 października. Zapowiedział, że zostanie przeprowadzona ”wzorcowa restrukturyzacja”, przykład dla innych instytutów w kłopotach. Zespół powołano, bo przedstawiony przez dyrektora centrum plan naprawczy nie został dobrze oceniony przez przedstawicieli resortu skarbu, finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Rozwoju Przemysłu. Według resortu skarbu koszty powinny spaść o 48 mln złotych, nie o 23 mln zł jak zakładał pierwotny projekt kierownictwa CZD. Minister zdrowia dał ekspertom na stworzenie projektu naprawczego trzy miesiące.

Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, jest zaskoczony pomysłem obligacji. Jak członek zespołu ekspertów powołanego przez Arłukowicza, wypowie się na ten temat negatywnie. Ocenia, że zadłużony szpital nie powinien generować nowego długu.

Na początku października Centrum Zdrowia Dziecka ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów z powodu kłopotów finansowych.

agkm