Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.02.2014

Światowy Dzień Chorego. Prawa i godność wciąż pomijane

- Nie o to chodzi, żeby pacjent był dla świadczeniodawcy ciężarem, określanym jako pretensjonalny. Powinien po prostu wiedzieć, jakie prawa mu przysługują i domagać się ich wypełnienia - powiedział w radiowej Jedynce ks. Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta.
Światowy Dzień Chorego. Prawa i godność wciąż pomijaneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Ksiądz Arkadiusz Nowak i Szymon Chrostowski o prawach pacjentów (Jedynka/Debata medyczna)
Czytaj także

We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II wyznaczając 11 lutego dniem, który ma uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

Ksiądz Arkadiusz Nowak przypomniał, że w Polsce obowiązuje ustawa o prawach pacjenta. Powołano też Urząd Rzecznika Praw Pacjenta. - Nawet gdybyśmy chcieli ocenić go krytycznie, to sam fakt, że istnieje, jest dobry. Pacjent może się do niego odwoływać. Z założenia rzecznik powinien mu pomóc w dochodzeniu swoich praw - podkreślił Nowak w "Debacie medycznej" Jedynki.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

O tym, że nasza świadomość jako pacjentów jest niska mówił z kolei Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Jego zdaniem, problem polega też na tym, że trzeba żebrać o pieniądze nawet na kampanię społeczną, która o takich prawach informuje. Chrostowski tłumaczył, że ws. praw pacjentów organizacje pozarządowe nie mają żadnej pomocy ze strony NFZ lub Ministerstwa Zdrowia. - Nie mają w tym interesu. Pacjent, którego prawa zostały nadużyte staje się niewygodny - dodał Chrostowski.

11 lutego Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska była gościem audycji "Z kraju i ze świata".

Dlatego Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych stworzyła projekt "Pacjent wykluczony". Dotyczy on tych obywateli, którym przerwano leczenie twierdząc, że nie mogą dostać się do programu terapeutycznego oraz tych, którzy nie za kwalifikowali się do danego leczenia nie z własnej winy.

Jaka jest sytuacja pacjentów w Polsce, m.in. jeśli chodzi o dostępność leczenia, jakie są możliwości korzystania z nowoczesnych terapii? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Iwona Schymalla.

Do tematu powrócimy także w nocy z wtorku na środę - w audycji "Muzyka nocą" (w godz. od północy do 3.00) Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski porozmawiają o wyzwaniu, jakie niesie choroba dla tych, którzy są nią dotknięci oraz dla ich otoczenia.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

tj/asz