Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 02.12.2014

Polacy są coraz zdrowsi. Czemu to zawdzięczamy?

Bywa, że nałogowy palacz dożywa sędziwego wieku, a osoba prowadząca zdrowy tryb życia umiera młodo. W jakim stopniu stan zdrowia zależy do stylu życia?
W jaki sposób należy się odżywiać, żeby uniknąć chorób cywilizacyjnych?W jaki sposób należy się odżywiać, żeby uniknąć chorób cywilizacyjnych?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy stan naszego zdrowia zależy od stylu życia? (Debata medyczna/ Jedynka)
Czytaj także

Dr hab. Adam Fronczak, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że na podstawie pojedynczych przypadków z naszego otoczenia nie należy wyciągać daleko idących wniosków. - Udowodniono, że 95 proc. nowotworów płuc jest tytoniozależnych - mówi lekarz. Dodaje, że od kilkunastu lat obserwujemy globalny spadek liczby palaczy i zachorowań na raka oraz choroby układu krążenia.
Prof. Zbigniew Gaciong, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyznaje, że jednym z powodów poprawy naszego stanu zdrowia jest m.in. zmiana sposobu odżywiania, np. zastąpienie smalcu olejem.
Lekarze opowiadali o chorobach, które dominowały w przeszłości oraz współczesnych. Mówili również o tym, od czego zależy nasz stan zdrowia.
************
Audycja: Debata medyczna
Prowadził: Mariusz Gujski
Goście: dr hab. Adam Fronczak, Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Zbigniew Gaciong, szef Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Data emisji: 30.11.2014
Godzina emisji: 16.13
(sm/asz)