Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Aneta Hołówek 02.02.2015

Sen to coraz bardziej niedostępny luksus. Bezsenność koszmarem Polaków

- Alkohol ułatwia zasypianie, ale skraca i spłyca sen, więc per saldo takie rozwiązanie, takie lekarstwo na bezsenność się nie opłaca - mówi dr Michał Skalski.
Sen to coraz bardziej niedostępny luksusSen to coraz bardziej niedostępny luksusGlow Images
Posłuchaj
  • Sen to coraz bardziej niedostępny luksus. Bezsenność koszmarem Polaków (Debata medyczna/Jedynka)

Bezsenność staje się coraz powszechniejszym problemem medycznym i społecznym. Od trzydziestu do pięćdziesięciu procent Polaków cierpi na bezsenność. - Z badań, które systematycznie robimy wynika, że te odsetki stale się powiększają - mówi psychiatra dr Michał Skalski.

Z danych dowiadujemy się także, że w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby młodych osób, które zmagają się z problemem bezsenności. - Na początku lat 90. badanie wskazywało zaledwie na trzy do pięciu procent osób z tym problemem w grupie dwudziestolatków, teraz jest to już dwadzieścia do trzydziestu procent i to już w grupie licealistów - podkreśla gość Iwony Schymalli.

Człowiek cierpiący na bezsenność ma obniżoną aktywność życiową, a także choruje na choroby somatyczne spowodowane bezsennością.

- Przez lata standardem leczenia bezsenności była farmakologia - mówi dr Skalski. - Jednak rozczaruję tych, którzy myślą, że zawsze leki pomogą. Na bezsenność przewlekłą tabletki nie ma - dodaje psychiatra.

Gość radiowej jedynki mówił jak dobrze zdiagnozować bezsenność, do kogo zwrócić się o pomoc i jak się leczyć.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadziła: Iwona Schymalla

Gość: dr Michał Skalski, psychiatra, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Data emisji: 1.02.2015

Godzina emisji: 16.15

(ah/ag)