Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.11.2012

Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieci

Jeśli dołożymy do tego brak ruch, to nie ma się co dziwić, że potem mamy cała masę najmłodszych cierpiących na różne choroby i schorzenia. Jak więc karmić nasze dzieci, by były zdrowe?
Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieciGlow Images/East News

- Błędy pojawiają się już w żywieniu niemowląt - przyznaje prof. Piotr Socha, gastrolog z Centrum Zdrowia Dziecka. W radiowej Jedynce zwraca uwagę, że często gotowe produkty, które są jak najbardziej wskazane dla najmłodszych, opiekunowie przed podaniem ich dzieciom dosładzają lub dosalają.
Plagą w Polsce jest zwyczaj podawania osłodzonej herbaty, którą serwuje się dzieciom np. w przedszkolach. - Herbata nie służy do pojenia. To woda służy do pojenia - wyjaśnia specjalista w "Debacie medycznej". Sok też powinien być spożywany w ograniczonych ilościach, bo on nie zastępuje dziecku wody i picia. On zastępuje owoce, choć zastępuje nieudolnie i dziecko nie powinno pić więcej, niż 150 ml soku dziennie. A najlepiej jeść naturalne owoce.
Lekarze stwierdzili, że dzieci w wieku 1-3 lata dostają w pożywieniu zbyt dużo witamin, zwłaszcza z grupy B. Ale polskie dzieci cierpią na brak witaminy D. To wina klimatu, w którym nie ma zbyt wiele słońca, ale także tego, że - poza margaryna - do produktów spożywczych witamina D nie jest dodawana.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sposób odżywiania w wieku najwcześniejszym, nawet niemowlęcym ma wpływ na stan zdrowia w wieku dorosłym, zwłaszcza na możliwość wystąpienia miażdżycy naczyń. - Początki zmian miażdżycowych rozpoczynają się w wieku dziecięcym - ostrzega prof. Wojciech Drygas, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dodaje też, że nadmierne i niedostosowane do potrzeb odżywianie prowadzi do nadwagi, otyłości, nadciśnienia tętniczego, nawet do pojawiania się cukrzycy typu II, która kiedyś była diagnozowana u osób w wieku dorosłym i to najczęściej podeszłym.
Jeśli chcesz więcej wiedzieć o błędach w żywieniu dzieci oraz o tym, co to jest programowanie metaboliczne, to posłuchaj całej audycji, którą prowadziła Iwona Schymalla.
(ag)