Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 03.01.2013

"Teresa miała w sobie dziecięcą naiwność"

Dzień po swoich 69. urodzinach zmarła Teresa Torańska - wybitna dziennikarka, pisarka, a przede wszystkim autorka licznych wywiadów-rzek z politykami.
Teresa TorańskaTeresa TorańskaPAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
  • Audycja poświęcona Teresie Torańskiej
  • Teresa Torańska we wspomnieniach
Czytaj także

Teresa Torańska z wykształcenia była prawnikiem. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura". Była autorką wielu książek, z których najbardziej znana to "Oni" - wydany w 1985 roku zbiór wywiadów z komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Książka stała się bestselerem i do tej pory służy za wzór na wydziałach dziennikarstwa całego świata. Potem były kolejne tytuły, równie znaczące, jak "My", "Jesteśmy. Rozstania '68" czy "Śmierć spóźnia się o minutę".

- Była w grupie młodych dziennikarek, do której należała jeszcze Ewa Zadrzyńska, Barbara Łopieńska i Ewa Szymańska. W pierwszej połowie lat 70. W tygodniku "Kultura" wpadły na fantastyczny pomysł, żeby zacząć zadawać dziecięce pytania. Bo większość dziennikarzy traktowała świat jako coś oczywistego. Jechało się na reportaż i widziało szybko wznoszone domy z wielkiej płyty. Przy okazji widziało się też krzywe ściany, ale o to nie pytano, bo to było oczywiste. A one zadawały te pytania. Efekt był piorunujący - wspominał początki zawodowej drogi Teresy Torańskiej Michał Komar - pisarz, publicysta i dramaturg.

Gośćmi audycji "Moje książki" byli także Remigiusz Grzela - autor wydanego w grudniu zbioru wywiadów z Teresą Kotańską pt. "Wolne" oraz Małgorzata Raducha, która wielokrotnie gościła zmarłą dziennikarkę w radiowej Jedynce. Archiwalne fragmenty tych nagrań również znalazły się w audycji.

Teresa Torańska zmarła w środę, 2 stycznia w Warszawie.

Rozmawiała Anna Stempniak. Więcej wspomnień o Teresie Torańskiej znalazło się w magazynie "Polska i Świat".

pg