Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 21.12.2013

Naukowcy z dziada pradziada

Pod auspicjami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej ukazuje się praca "Rody uczone" Magdaleny Bajer, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia. W książce znajdziemy prawie 70 biografii rodzin, które od pokoleń zajmują się pracą badawczą.
Laboratorium Abrahama TrembleyaLaboratorium Abrahama TrembleyaAbraham Trembley/Wikimedia/CC
Posłuchaj
  • Naukowcy z dziada pradziada (Dwójka/Skarbiec nauki polskiej)
Czytaj także

Z lektury wyłania się odpowiedź na pytanie o źródła naukowych wyborów i znaczenie, jakie przy podejmowaniu takich decyzji ma tradycja rodzinna i środowiskowa. Magdalena Bajer zwraca uwagę na stosunkowo niewielki obszar spustoszeń duchowych, jaki poczynił powojenny okres opresji ideowej w inteligenckich rodzinach. Innym spostrzeżeniem poczynionym po blisku 200 spotkaniach z przedstawicielami rodów uczonych, jest obfitość cudzoziemskich nazwisk.

Jak pisze autorka, "budujące są biografie synów i wnuków ludzi, którzy z różnych przyczyn wybierali nową ojczyznę i bardzo szybko zaczynali pomnażać jej kulturę". W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkalimy się z Magdaleną Bajer i prof. Maciejem Władysławem Grabskim - wieloletnim prezesem FNP, inicjatorem i pomysłodawcą cyklu rozmów z uczonymi, które najpierw przez wiele lat były emitowane na antenie Polskiego Radia, a teraz ukazują się właśnie w "Rodach uczonych". Rodzina prof. Grabskiego jest także bohaterem jednego z rozdziałów tej pracy.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.