Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Szczepan Rybiński 07.02.2013

Wojna to wina Austriaków?

- Był radykalnym poetą. Kiedy po II wojnie światowej wszyscy szukali winy u Niemców, on nie oszczędzał swoich - mówił o austriackim twórcy Aleksandrze Lernecie-Holeni jego polski tłumacz, Ryszard Wojnakowski.
Niemieccy i austriaccy celnicy demontujący słup graniczny, 15 marca 1938 r.Niemieccy i austriaccy celnicy demontujący słup graniczny, 15 marca 1938 r.Scherl/Bundesarchiv/Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
  • "Aleksander Lernet-Holenia. Niechciane dziecko austriackiej literatury"
Czytaj także

Aleksander Lernet-Holenia jako pierwszy austriacki pisarz poruszał problem wojennych rozliczeń, co najwyraźniej widać w, wydanym niedawno w Polsce, poemacie "Germania". - Po wojnie zarzucano poetom, że sublimują Holocaust. Holenia uważał, że gdybyśmy mieli w ten sposób oceniać literaturę, trzeba by było zapomnieć o wszystkich ważnych dziełach - mówi Ryszard Wojnakowski. - On sam pisywał niezwykle starannie, długo pracował nad swoimi tekstami - dodaje tłumacz.

W kontaktach ze środowiskiem literackim autor "Germanii" był równie bezkompromisowy, co odbiło się na jego karierze: - Holenia nie stronił od konfliktów. Otwarcie skrytykował ówczesną decyzję noblowskiej akademii o przyznaniu nagrody Heinrichowi Böllowi. Pewnie sam po cichu liczył, że w końcu zostanie doceniony - mówi Wojnakowski.

Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zaprasza Witold Malesa.