Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Przemysław Goławski 23.03.2012

Halik: Chrześcijaństwo nigdy nie będzie masowe (WIDEO)

O chrześcijaństwie, wierze i dialogu rozmawiamy z ks. prof. Tomasem Halikiem, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.
Kard. Nycz i ks. prof. Tomas Halik podczas jednej z debat IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.Kard. Nycz i ks. prof. Tomas Halik podczas jednej z debat IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.Przemysław Goławski/NRPK

Tomas Halik podczas IX Zjazdu Gnieźnieńskiego wygłosił wykład zatytułowany "Chrześcijanie - sól Europy?" W swoim wystąpieniu wyjaśniał, że "soli nie może byc zbyt duzo", za to powinna być solą, czyli niezwietrzałą przyprawą, o pełni swoich ożywczych właściwości.

- Nie wiem, skąd wzięło się wyobrażenie, że chrześcijaństwo musi mieć wymiar masowy. Tak, chrześcijaństwo musi być zaproszeniem, propozycją dla wszystkich, a nie ezoterycznym klubem dla wąskiego kręgu wtajemniczonych. W Ewangelii jest wszak oczywiste, że Jezus był w sposób bardzo realistyczny świadomy tego, że nie wszyscy przyjmą Jego propozycje. Wiedział, że proponuje drogę stromą i niełatwą, na której wytrwają tylko nieliczni. Droga szeroka, wygodna dla masowych pochodów, nie prowadzi do uświęconego życia z Jezusem w pełni, lecz ku śmierci - mówi ks. prof. Tomas Halik w rozmowie z Marcinem Witanem.

Duchowny zwraca uwagę na cenność inicjatywy "Dziedzińca pogan" - dialogu z poszukującymi i niewierzącymi. Deklaruje także swój entuzjazm wobec integracji europejskiej, ale jako projektu religijno-kulturowego, ponieważ Europa odrzucająca chrzescijańskie dziedzictwo byłaby Europą bez celu. Szukać należy drogi pomiędzy fundamentalizmem postoswiceniowym a ekstremizmami religijnymi.

Drogą może być doświadczenie średniowiecznych uniwersytetów jako ośrodków wymiany myśli, dyskusji w dążeniu do prawdy. - Chrześcijaństwo powinno dziś wytwarzać centra wymiany mysli, dyskusji i medytacji - dodaje ks. prof.