Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
migrator migrator 01.12.2007

Daleko stąd: Nowa Anglia

O historii i współczesności Nowej Anglii, o życiu uniwersyteckim, literaturze i muzyce (w tym o tradycji religijnych śpiewów Sacred Harp) rozmawiać będę z dr Magdaleną Zapędowską z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowa Anglia to sześć stanów na północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. 21 listopada 1620 roku na małym, drewnianym, trójmasztowym galeonie Maylflower dotarli tam pierwsi angielscy koloniści. Większość ze 102 osób stanowili uciekinierzy z wioski Scrooby w hrabstwie Nottingham, którzy nie chcieli podporządkować się władzy kościoła anglikańskiego. Wkrótce założyli pierwszą osadę – Plymouth, miasto nazwane tak na cześć Plymouth w Anglii, skąd wyruszyli dwa miesiące wcześniej.

Śladem pierwszych osadników zaczęli przybywać do Ameryki kolejni emigranci z Anglii i Szkocji. Zakładali miasta, coraz bardziej kolonizując te niegdyś dzikie tereny. Tak powstały Boston, Nantucket, New Bedford i słynne z procesu o czary miasto Salem.

Dziś Nowa Anglia to zagłębie intelektualne Stanów Zjednoczonych ze słynnymi, prestiżowymi uczelniami i bogatą tradycją literacką. To tu zainicjowany został ruch abolicjonistyczny, to tu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa.

O tradycyjnej muzyce Nowej Anglii opowie Tim Eriksen – śpiewak, multiinstrumentalista i badacz folkloru Stanów Zjednoczonych. Posłuchamy starych amerykańskich pieśni w wykonaniu Eriksena oraz jego zespołu Cordelia’s Dad.

Piotr Matwiejczuk

Posłuchaj >>> Friendship - Cordelia's Dad (live) (mp3; 2,26 MB)

Posłuchaj >>> Tim Eriksen - I Wish the Wars Were All Over (mp3; 2,87 MB)