Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 20.02.2011

Znawczyni literatury i teatru

Bohaterką cyklu gawęd jest prof. Dobrochna Ratajczakowa kierownik Zakładu Dramatu i Teatru w Instytucie Filologii Polskiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Znawczyni literatury i teatrufot. www.wot.amu.edu.pl
Posłuchaj
  • Prof. Dobrochna Ratajczakowa wspomina swój dom rodzinny, jego zwyczaje, najbliższych, swoje lata szkolne i opowiada o swojej obecnej rodzinie
  • Prof. Dobrochna Ratajczakowa opowiada, jak narodziły się jej zainteresowania teatralne
  • Prof. Dobrochna Ratajczakowa mówi o sposobach badania teatru
  • Prof. Dobrochan Ratajczakowa opowida o swojej obszernej bibliotece
  • Prof. Dobrochna przypomina część swojego dorobku autorskiego .Przypomina też ciekawsze spektakle , które pamięta do dziś
Czytaj także

Przez pięć kolejnych dni w tym tygodniu naszym gościem jest prof. Dobrochna Ratajczakowa - literaturoznawca i teatrolog - kierownik Zakładu Dramatu i Teatru w Instytucie Filologii Polskiej im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka wielu artykułów, rozpraw, haseł słownikowych i encyklopedycznych, opracowań poświęconych różnym autorom i gatunkom dramatycznym a także formom teatralnym.

Jest również autorką ważnych dla czytelników interesujących się historią teatru, książek, m.in. o Teatrze Artystycznym Bolesława Leśmiana, o polskiej tragedii klasycystycznej, "Obrazy narodowe w dramacie i teatrze", o polskim dramacie emigracyjnym po 1939 roku Mąż pani Dobrochny - Józef Ratajczak był znanym poetą, prozaikiem ,felietonistą i recenzentem, przez wiele lat współpracującym z rozgłośnią radiową w Poznaniu…

W pierwszej gawędzie pani profesor wspomina swój dom rodzinny, jego zwyczaje, najbliższych, swoje lata szkolne i opowiada o swojej obecnej rodzinie.

W drugiej gawędzie opowiada, jak narodziły się jej zainteresowania teatralne. Wspomina tych, którzy pomogli jej je rozwinąć.

Podczas trzeciego spotkania prof. Ratajczakowa omawia sposoby badania teatru.

W czwartej gawędzie mówi o swojej obszernej biblotece, której znaczną część zajmują , rękopisy różnych sztuk z XVII i XVIII wieku, książki z różnych dziedzin i publikacje własne.

W piątej gawędzie przypomina część swojego dorobku autorskiego.Przypomina też ciekawsze spektakle, które pamięta do dziś.

Zaprasza Iwona Malinowska.

21-25 lutego (poniedziałek-piątek), godz.11:45