Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 01.08.2012

Diabelne szczęście czy palec Boży?

Wspomnienia Stanisława Likiernika, żołnierza AK walczącego w Powstaniu Warszawskim.
Diabelne szczęście czy palec Boży?Wiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Stanisław Likiernik wspomina dzieciństwo spędzone w Garwolinie w koszarach I Pułku Strzelców Konnych, potem w Konstancinie, liceum im. Czackiego w Warszawie i ostatnie wakacje przed wybuchem wojny
  • Stanisław Likiernik opowiada o pierwszym okresie wojny, ewakuacji Warszawy i powrocie do Konstancina
  • Stanisław Likiernik wspomina przygody w okupowanej Warszawie, pierwsze zadania w konspiracji i pierwsze akcje w Kedywie
  • Stanisław Likiernik opowiada o akcjach Kedywu, o pierwszych akcjach powstańczych i o tym jak los znowu okazał się dla niego łaskawy i pozwolił mu przeżyć.
  • Stanisław Likiernik opowiada o akcjach powstańczych, w których brał udział, o przebijaniu się ze starówki do śródmieścia, o walkach na Czerniakowie, o tym jak bardzo ranny wydostawał się z Warszawy a także o ucieczce do Francji
Czytaj także

W nadchodzącym tygodniu bohaterem "Zapisków ze współczesności" jest Stanisław Likiernik. Urodzony w 1923 roku w Garwolinie, podczas okupacji należał do ZWZ, uczestniczył w akcjach dywersyjnych i sabotażowych Kedywu Komendy Głównej AK, walczył w Powstaniu Warszawskim. Jego działalność uwiecznił w literackiej i fabularnej formie Roman Bratny w znanej powieści "Kolumbowie" (postać Skiernika).

W czasie Powstania Likiernik walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie w szeregach Zgrupowania "Radosław". Trzykrotnie ranny, został odznaczony Orderem Wojennym "Virtuti Militari" klasy V. Kilkakrotnie w czasie Powstania był o krok od śmierci, m.in. wraz z grupą z batalionu "Zośka" przebił się przez Ogród Saski ze Starego Miasta do Śródmieścia. Swoje życie opisał w książce "Diabelne szczęście czy palec Boży?".

W 1946 roku przedostał się do Francji, gdzie mieszka do dziś. Przez 25 lat zajmował kierownicze stanowiska w firmie Philips. Do dziś walczy we Francji o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i przeciwstawia się wszelkim próbom umniejszania jego znaczenia lub mylenia z Powstaniem w Getcie.

Wspomnienia Stanisława Likiernika zostały nagrane w 2003 roku. W pierwszej gawędzie wspomina dzieciństwo spędzona w Garwolinie w koszarach I Pułku Strzelców Konnych, potem w Konstancinie, liceum im. Czackiego w Warszawie, a także ostatnie wakacje przed wybuchem wojny.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

30 lipca - 3 sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45