Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Szozda 12.05.2012

Fundusze na Zamku w Lublinie

Polskie miasta zmieniają się dzięki funduszom europejskim. Powstają nowe ośrodki, ale nowe życie zyskują też zabytki. Doskonałym tego przykładem jest Zamek w Lublinie. To nie jedyny w tym mieście projekt współfinansowany ze środków europejskich.
Zamek w LublinieZamek w LublinieIda Mirecka
Galeria Posłuchaj
  • Jak fundusze unijne zmieniły Lublin - relacja Sylwii Zadrożnej
  • "Festiwal Sztukmistrzów" i planowane wystawy na zamku w Lublinie
  • Rozmowa z dr Piotrem Wawrzykiem
  • Jak fundusze unijne zmieniły Lublin - podsumowanie
Czytaj także

Rezydencja królów, więzienie, a dziś muzeum i punkt widokowy – lubelski zamek został odrestaurowany dzięki środkom z Unii Europejskiej. Docenili to nie tylko lublinianie i turyści – projekt konserwacji zamku był nominowany do głównej nagrody w konkursie "Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii "Zabytek".

Skala zmian, jakie dzięki funduszom europejskim przeszedł zamek w Lublinie rzeczywiście robi wrażenie. - Nowe elewacje zyskały najstarsze obiekty, czyli donżon romański i gotycka zabudowa kaplicy św. Trójcy. Od zewnątrz z daleka, już z perspektywy kilku kilometrów widać, że jest to inny zamek niż był jeszcze 15-20 lat temu - mówi dyrektor obiektu Zygmunt Nasalski.

W związku z pracami remontowo-modernizacyjnymi większość sal ekspozycyjnych lubelskiego zamku musiała zostać zamknięta przed zwiedzającymi. Już w listopadzie jednak to się zmieni.

- Właśnie wtedy mija termin całkowitego zakończenia naszego największego projektu, który opiewa na sumę 14 mln złotych. Poświęcony on jest modernizacji i przystosowaniu zamku dla potrzeb zwiedzających. Są to nowe wystawy, w nowej redakcji, w nowej aranżacji, uwzględniające już najnowsze osiągnięcia sztuki audiowizualnej - zachęca Zygmunt Nasalski.

Zamek to nie jedyny lubelski zabytek, który pięknieje dzięki środkom z Unii Europejskiej. Warty 14 mln złotych remont przechodzi także klasztor oo. Dominikanów - jeden z najcenniejszych zespołów sakralnych na Lubelszczyźnie. Nowego blasku nabiera m.in. skrzydło północne klasztoru, w którym znajdą się m.in. sale wykladowe, podręczna biblioteka i galeria obrazów z XVII i XVIII w. ze skarbcem związanym z Unią Lubelską, a także dziedziniec wewnętrzny.

o.
o. Robert Głubisz, przeor klasztoru dominikanów w Lublinie/fot. Ida Mirecka

Fundusze unijne na swą działalność pozyskało również dwujęzyczne przedszkole edukacyjne "Motylek". Placówka ta, w ramach promowania edukacji anglojęzycznej, organizuje Przegląd Przedszkolnej Piosenki Angielskiej.

By dowiedzieć się więcej jak fundusze unijne zmieniają Lublin - posłuchaj relacji Sylwii Zadrożnej.

Ze środków UE współfinansowany jest również "Festiwal Sztukmistrzów". O tym wydarzeniu Sylwia Zadrożna rozmawiała z Michałem Karapudą, zastępcą dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta w Lublinie i Rafałem Sadownikiem, kierownikiem artystycznym Karnawału.

W drugiej części relacji naszej reporterki Zygmunt Nasalski opowiedział także, jakie wystawy będzie można oglądać na zamku w Lublinie od listopada. Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj też co na temat przyszłości unijnej polityki spójności w czasach kryzysu mówi dr Piort Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Z ekspertem w audycji "Świat w Jedynce" rozmawiała Agata Kasprolewicz.

Podsumowanie kolejnej odsłony cyklu "Jak Fundusze Europejskie zmieniły moje życie" znajdziejsz w materiale, który przygotowała Elżbieta Szczerbak.

<<<<Regulamin konkursu "Jak Fundusze Europejskie zmieniły moje życie">>>>

pg