Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 02.06.2012

Toruń – tradycja, nowoczesność i fundusze

W starym toruńskim młynie parowym dzięki środkom z Unii Europejskiej powstaje Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" – obiekt, który już za rok ma szansę stać się głównym konkurentem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Stare Miasto w ToruniuStare Miasto w Toruniu Agnieszka Jas
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Agnieszki Jas i Henryka Szrubarza
  • Rozmowa z Michałem Zaleskim, prezydentem Torunia
  • Rozmowa z prof. Grzegorzem Gorzelakiem
  • Jak fundusze unijne zmieniają Toruń - podsumowanie
Czytaj także

"Młyn Wiedzy" będzie interaktywnym muzeum techniki i wiedzy. Na potrzeby Centrum Nowoczesności remontowane i adaptowane są Młyny Richtera z lat 40. ubiegłego wieku. Mimo braku siedziby Centrum już organizuje pierwsze warsztaty i pokazy. Swą działalność na dobre ma rozpocząć w 2013 roku.

- Trzeba mieć dobry pomysł i dobre rozpoznanie, gdzie te środki finansowe aktualnie są, bo są przecież rózne programy. Ważne jest też, aby później konsekwentnie te projekty przygotować, tak aby komisja konkursowa nie miała problemów z ich oceną – Michał Zaleski, prezydent Torunia

Kilkaset metrów od "Młyna Wiedzy" ekipy budowlane i konserwacyjne odrestaurowują piękne toruńskie Stare Miasto. Gmina razem instytucjami kościelnymi i Muzeum Okręgowym wystąpiła o unijne dotacje i rozpoczęła jego renowację w ramach projektu "Toruńska starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO".

Stare Miasto w Toruniu to ponad 880 zabytków. 15 lat temu zostało ono wpisane na listę UNESCO. Dzięki funduszom unijnym toruńska starówka nie tylko odzyskuje dawny blask, ale również staje się coraz bardziej dostępne dla niepełnosprawnych.

W ramach projektu "Hanza nad Wisłą" nowe oblicze zyskała również ulica Szeroka. To nawiązanie do historycznej roli miasta, które przed wiekami należało do potężnego Związku Hanzeatyckiego.

>>>Więcej o każdej z tych inwestycji w relacji Agnieszki Jas i Henryka Szrubarza

Dzięki środkom unijnym Toruń realizuje także ważne inwestycje w służbę zdrowia i komunikację. Tamtejszy Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika wzbogacił się w ostatnim czasie o dużo sprzętu i aparatury medycznej, m.in. anestozjologiczną i rentgenowską.

Wkrótce skończy się też zmora mieszkanców związana z przeprawą przez Wisłę. Kosztem 750 mln powstaje ogromna inwestycja, ktorej najważnejszą częścią jest budowa drugiego w mieście mostu. Szacuje się, że w ciągu doby korzystać będzie z niego ok. 40 tys. pojazdów.

Jak widać Toruń doskonale radzi sobie z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Pod tym zwględem ma zresztą pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich w Polsce.

- Trzeba mieć dobry pomysł i dobre rozpoznanie, gdzie te środki finansowe aktualnie są, bo są przecież rózne programy. My korzystamy z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko", Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka", a także kilku innych. Ważne jest też, aby później konsekwentnie te projekty przygotować, tak aby komisja konkursowa nie miała problemów z ich oceną - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Zaleski, prezydent Torunia.

>>>Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Michałem Zaleskim

Jak fundusze unijne zmieniają nasze życie w wymiarze praktycznym, czy mogą one prowadzić do wyrównywania poziomu rozwoju regionów – Agata Kasprolewicz pytała o to prof. Grzegorza Gorzelaka z Uniwersytetu Warszawskiego.

>>>Więcej w nagraniu audycji "Świat w Jedynce"

Podsumowanie zmian jakie zachodzą w Toruniu dzięki funduszom europejskim znajdziesz w materiale Justyny Golonko z audycji "Poranne rozmaitości rolnicze".

pg