Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 20.10.2012

Fundusze europejskie zmieniają Racibórz (wideo)

Renowacja Zamku Piastowskiego w Raciborzu i utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych Raciborskiego Centrum Kultury, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Odry i Olzy - to niektóre z inwestycji, jakie powstały w Raciborzu dzięki unijnym funduszom.
Hala Sportowa w Raciborzu, wybudowana dzięki unijnym funduszomHala Sportowa w Raciborzu, wybudowana dzięki unijnym funduszomRobert Wróblewski/PR
Galeria Posłuchaj
  • Wiceprezydent Wojciech Krzyżek o tym co Racibórz zyskał na funduszach unijnych
  • Ścieżka rowerowa i Centrum Kultury w Raciborzu
  • Rozmowa z Jerzym Kwiecińskim, b. wiceministrem rozwoju regionalnego, obecnie ekspertem BCC
  • Jak fundusze unijne zmieniają Racibórz - podsumowanie
Czytaj także


- Racibórz zawdzięcza unijnym funduszom wiele - zapewnia wiceprezydent miasta Wojciech Krzyżek. Bo to i inwestycje, i - co równie ważne - aktywizacja lokalnej społeczności.

Wizytówką miasta jest Zamek Piastów. Przez ponad 60 lat, od czasu zakończenia II wojny światowej, mówiono o potrzebie jego odbudowy oraz przywrócenia dawnej świetności. Dzięki staraniom powiatu raciborskiego udało się pozyskać pieniądze na sfinansowanie kosztownych prac. Na projekt "UTWORZENIE CENTRUM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO BRAMY MORAWSKIEJ NA ZAMKU PIASTOWSKIM W RACIBORZU" powiat zdobył około 20 mln zł z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Kolejne 4 mln zł dołożył z własnego budżetu.

Wiceprezydent Krzyżek zwraca uwagę, że zamek czy hala sportowa, to takie widoczne efekty unijnego wsparcia. Ale dzięki funduszom udało się zmodernizować infrastrukturę. Miasto jest w stu procentach skanalizowane. Wybudowano nową oczyszczalnię. - mamy fantastyczna wodę, bo czerpaną z głębokości 300 metrów - zachwala wiceprezydent w "Sygnałach dnia". Stworzono też Elektroniczny System Informacji Miejskiej, dzięki któremu za pośrednictwem internetu można praktycznie załatwić każdą sprawę.

Racibórz pamięta jeszcze wielką powódź z 1997 roku. Żeby się nie powtórzyła, na Odrze ma być wybudowany zbiornik retencyjny. - Do połowy listopada wojewoda ma wydać pozwolenie na realizację inwestycji celu publicznego - zapewnia gość radiowej Jedynki.

Sprawdzamy też postęp rozbudowy i modernizacji hali widowiskowo - sportowej. W celu poprawy warunków aktywnego spędzania wolnego czasu powstaje ogólnodostępna infrastruktura sportowo - rekreacyjna. Obiekt ma być dostępny przez cały rok, dzięki czemu mieszkańcy regionu będą mogli uczestniczyć w zajęciach sportowych z takich dyscyplin jak: piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka, tenis halowy i siatkówka.
To nie jedyne inwestycje w Raciborzu realizowane przy udziale unijnych funduszy. Za ponad 4 mln. euro powstaje tu ścieżka rowerowa łącząca Racibórz, Krzyżanowice i Chotěbuz. Jej trasa biegnie wzdłuż Olzy i Odry. Budowa ścieżek rowerowych jest jedną z najbardziej proekologicznych i społecznie pożądanych inwestycji przyczyniających się do rozwoju turystki w regionie w szczególności turystyki rowerowej oraz promocji obszaru pogranicza. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Racibórz dostosowuje do potrzeb osób niepełnosprawnych centrum kultury.

Podsumowanie naszej wizyty w Raciborzu znajdziesz w materiale Aleksandry Tycner.