Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.11.2012

Zielona Bielsko-Biała dzięki edukacji ekologicznej (wideo)

Dzięki Mobilnemu Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci z Bielska-Białej poznają nowoczesne instalacje ekologiczne. Centrum to specjalny samochód, wykorzystany do prowadzenia warsztatów i lekcji przyrody. Inwestycja powstała z udziałem funduszy unijnych.
Centrum Bielska Białej z lotu ptakaCentrum Bielska Białej z lotu ptakaWikipediaCC/Marek Kocjan
Galeria Posłuchaj
  • B.Biała- sala koncertowa i internet
  • Rozmowa - Izabela Kania i Roman Sanetra w "Sygnałach dnia"
  • Rozmowa z prof. Tomaszem Grosse, europeistą z UW o tym, jak fundusze europejskie zmieniają nasze życie
  • Podsumowanie wykorzystania funduszy unijnych w Bielsku-Białej
Czytaj także


W sobotę 3 listopada odwiedzimy Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej w Bielsku-Białej. Dzieci uczą się w nim przez zabawę. Pojazd ma zamontowane na dachu wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o odnawialnych źródłach energii. Zielone kino - zasilane dzięki energii wytworzonej za pomocą stacjonarnych rowerów - prezentuje walory przyrodnicze najbliższych okolic i jednocześnie pokazuje czym są odnawialne źródła energii. Wiele urządzeń w pojeździe zasilanych jest słońcem i wiatrem, poprzez system modułów fotowoltaicznych oraz wiatraków zamontowanych na dachu samochodu.
To nie jedyna inwestycja w Bielsku-Białej zrealizowana z udziałem unijnych funduszy. Za ponad 10 mln zł. Przeprowadzono rewitalizację Starówki. Zajmuje on 10 ha w centrum miasta. Ze 118 budynków zlokalizowanych na tym terenie aż 71 wpisanych jest do rejestru zabytków. Dzięki funduszom europejskim udało się położyć nowe nawierzchnie ulic i chodników oraz odnowić wiele kamienic. Przebudowano płytę Rynku Starego Miasta. Wybudowano kompleks Fontanny z figurą Neptuna połączony z zabytkową studnią, zegarem oraz ciekiem wodnym. Zrekonstruowano również pomnik św. Jana Nepomucena, ekspozycję archeologiczną "Wagi Miejskiej" oraz wymieniono oświetlenie starówki. Ponadto wymieniono sieć wodociągową i sanitarną, odnowiono system studzienek deszczowych oraz przekształcono sieci elektroenergetyczne i gazowe.
Fundusze unijne wspierają też budowę szerokopasmowego internetu. Niemal w całym mieście będzie możliwość korzystania z takich usług, jak wideo na żądanie czy telewizja przez internet. Sieć połączy m.in. budynki administracji samorządowej, szkoły, placówki kultury i filie bibliotek. Będzie również wykorzystywana do transmisji sygnału monitoringu miejskiego. Na ten cel miasto dostało prawie 27 mln zł.
Jak fundusze unijne zmieniają Bielsko-Białą - sprawdzimy w najbliższą sobotę. Pierwsze relacje w Sygnałach Dnia. Zapraszamy.