Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 11.11.2016

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.

W dniu 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w "Stacji Nauka" przypomnieliśmy m.in. postać architekta Stefana Bryły, który stworzył pierwszy na świecie spawany most, klimatologa Eugeniusza Romera, czy mikrobiologa Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi. W programie przedstawiliśmy też historię bombowców Łoś oraz samolotu RWD. - W tym przypadku nazwę stworzono od inicjałów trzech wybitnych konstruktorów: Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigury i Jerzego Drzewieckiego - mówił w rozmowie z Czwórką Wojciech Krajewski z Muzeum Wojska Polskiego.

W audycji opowiadaliśmy także m.in. o najsilniejszej przed laty stacji nadawczej w Raszynie i wyjaśniliśmy, czym były polskie skrzypce ze "skrzydlatą duszą" skonstruowane przez lutnika Antoniego Hybla. Mówiliśmy też o światowych odkryciach naukowych XX w., m.in. wynalezieniu penicyliny, czy teorii względności Alberta Einsteina. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji!

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Przygotowali: Maciej Oswald, Kaja Zemła

Data emisji: 11.11.2016

Godzina emisji: 12.10

kd/jsz