Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 17.01.2017

Domowa krioterapia. Jak leczy nas zimno?

Naukowcy potwierdzili, że zimno działa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Gdy jest chłodniej szybciej krążą substancje przeciwzapalne i zmniejsza się napięcie mięśni w naszym ciele. Krew nas ogrzewa, stymulując jednocześnie cały organizm.
Posłuchaj
  • Jak działa na nasze ciała zimno? Czy każdy może zafundować sobie domową krioterapię i jak to zrobić? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

operacja chirurg 1200.jpg
Mamy nowy organ ciała. Czym jest krezka?

Temperatura ujemna, stosowana podczas krioterapii to nawet -70 stopni Celsjusza. Miejscowo stosuje się też polewanie ciekłym azotem, który ma temperaturę ok. -240 stopni. - Wówczas wiele elementów naszego ciała zaczyna pracować inaczej: zwężają się naczynia w kończynach, a krew "ucieka" do ważniejszych narządów: brzucha, klatki piersiowej i głowy, dzięki czemu te pracują lepiej i szybciej. To poprawia m.in. nasze trawienie - mówił Jędrzej Skawina, fizjoterapeuta. Jak przekonywał, zimno usprawnia też regulację hormonalną. - Poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, dzięki wystawieniu organizmu na zimno, się wyrównuje, a to pomaga nam rozluźnić się psychicznie - tłumaczył Skawina

W programie opowiadał także m.in., jak przeprowadzić domową krioterapię i kto powinien się na nią decydować. Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/jsz