Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 26.01.2017

Mgła. Zrzuca samoloty i tłumi dźwięki?

Mgła, podobnie do rosy i szronu, to wytwór nasyconego parą wodną powietrza. Gdy osiągnie ono tzw. punkt rosy, para skrapla się i powstają mikrokrople, które są jednak tak małe, że nie mogą opaść na ziemię. Tworzą zjawisko zwane mgłą.

smog free 1200.jpg
Walka ze smogiem. Czym tak naprawdę oddychamy?

Jak przekonuje Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik, mgła może pojawić się właściwie w większości miejsc na Ziemi. - Nasza planeta bogata jest w wodę, więc warunki na niej sprzyjają powstawaniu tego zjawiska. Występuje ono sto razy częściej w mieście, gdzie nie ma intensywnego ruchu powietrza, niż na otwartej przestrzeni - tłumaczy ekspert. Tam też występują z reguły dużo lepsze warunki, by mogła się ona dłużej utrzymać. - Kropelki wody kondensują się na drobinkach typu: pył czy sadza - mówił Borkowicz.

Z takimi "jądrami kondensacji" w mgle muszą walczyć na przykład samoloty. Mgła może być też odpowiedzialna za zakłócanie sygnału radiowego, a nawet stać się tłumikiem dla dźwięków. Jak to możliwe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, którą przeprowadził Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 26.01.2017

Godzina emisji: 12.10

kd/jsz