Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 20.03.2017

Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Aleksandra Skawina Są zwierzęta, które śpią po 20 godzin na dobę, np. jeden z gatunków nietoperzy, a niektórym wystarczy kilka sekund. Są także takie, które śpią tylko jedną półkulą mózgową, np. delfiny. Żyrafy zaś mają podobny "patent" na sen, jak króliki - drzemki.

Z powodu niedoborów snu ludzie mają problemy z zapamiętywaniem, cierpią na wahania nastroju i podejmują nieprzemyślane decyzje. Mogą też mieć kłopoty ze zdrowiem, bo podwyższa się u nich np. ryzyko cukrzycy i otyłości. - Prawdopodobnie sen mógł pierwotnie być związany z okresem rozwoju organizmu. U nicieni bowiem obserwujemy go tuż przed "wylinkami", czyli przejściem do kolejnego etapu wzrostu - mówiła ekspertka.

Czym różni się sen od hibernacji i o czym śnią zwierzęta, w tym m.in. ryby? Na te pytania także odpowiedzi szukała Kaja Zemła. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 12.30

kd/mc