Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 20.10.2017

Energooszczędny dom, który można złożyć jak puzzle? Tak, to możliwe!

Studenci Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej pracują nad modelem niestandardowego energooszczędnego domu jednorodzinnego. Wykorzystują do tego możliwości technologii BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Czy nowa technologia przyniesie skuteczne rozwiązania?

Anna Konturek-Ciela 280.jpg
Młodzi naukowcy odkrywają nowe metody walki z białaczką

Czym jest BIM i w jaki sposób można wykorzystać go w nowoczesnym budownictwie? BIM (skrót od angielskiego Building Information Modeling) w porównaniu ze standardowymi metodami, pozwala łatwiej i szybciej zaplanować budowę, znaleźć ewentualne błędy w projekcie, przeanalizować koszt, ilość materiałów czy czas realizacji. Studenci Koła Naukowego BIMgo pracują aktualnie nad projektem energooszczędnego domu, który nie tylko oszczędza energię, ale także przynosi zyski. - Projekt dodatnio energooszczędnego domu jednorodzinnego przewiduje, że budynek będzie przynosił zyski. W założeniu projekt ma być dostępny dla każdego, niezależnie od zasobności portfela - wyjaśniali.

Młodzi budowniczy przekonywali, że ich propozycja różni się od innych, energooszczędnych projektów znanych dotychczas w budownictwie. - Główną zaletą jest to, że dom jest bardzo szczelny, co zapobiega wychładzaniu się pomieszczeń i tym samym nie generuje dodatkowych kosztów związanych z dogrzewaniem budynku - mówili na antenie radiowej Czwórki.

Jak skonstruowany jest "dom przyszłości"? Czy każdego będzie stać na jego kupno i czy to prawda, że będzie można go "złożyć" samodzielnie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Krzysztof Rasz, Krzysztof Kaczor, Michał Nowakowski (studenci z Koła Naukowego BIMgo Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 12.23

ac/kd