Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 24.10.2017

Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.

A co z programami komputerowymi? Czy ich one też mogą się... zestarzeć? - Programy nie starzeją się dlatego, że często z nich korzystamy, ale ze względu na ich częstą aktualizację. 

Bartosz Walter Ciągłe ulepszanie oprogramowania prowadzi do "starzenia się" programu komputerowego

W jaki sposób wygląda proces "starzenia się" aplikacji?  Ekspert tłumaczył, pierwszym symptomem może być zauważenie faktu, że ulubiona aplikacja coraz rzadziej otrzymuje nowe aktualizacje. - Każda aktualizacja, to nowa funkcja, którą programiści musieli napisać w taki sposób, żeby możliwe było jej "dołożenie" do istniejącego programu. Jeśli tych nowych funkcji będzie bardzo dużo, wtedy one zaczną się nawarstwiać - wyjaśniał.  Naukowiec porównał program do wielokrotnie łatanych jeansów, których kolejne warstwy materiału w konsekwencji całkowicie uniemożliwią użytkowanie. - Kiedy program nie może się rozwijać wtedy dochodzi do procesu starzenia - przekonywał.

Jak zachować ich sprawność oprogramowania na długie lata? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Patryk Kuniszewicz

Gość: Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 12.19

ac/kd