Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 26.02.2018

"A może nie ma się czego bać?" Co leży u źródła współczesnych lęków?

- Źródłem lęku jest nasza wyobraźnia. Często pojawia się on pod wpływem sytuacji stresowych, ale nie same sytuacje budzą w nas lęk, lecz to, w jaki sposób je przetwarzamy - wyjaśniał prof. Leszek Mellibruda.

mężczyzna dżentelmen krawiec 1200.jpg
Męskość? "Mierzy się ją od głowy do stóp"

- Strach jest reakcją pierwotną. Każdy z nas go przeżywa, bo uczucie związane jest z konkretnym zagrożeniem. Jego zadaniem jest wzbudzenie w nas reakcji obronnych - mówił gość. 

prof. Leszek Mellibruda Jest prawdą, że bardziej lękliwi są ci, którzy mają więcej wyobraźni. Często prowokują wywołanie lęku wyobrażaniem sobie negatywnych konsekwencji dla swoich działań

- Współczesna nauka rozróżnia uczucie strachu i lęku. Trudno jest wyobrazić sobie człowieka i każdą istotę posiadającą nawet zaczątki mózgu, która nie reagowałby strachem na gwałtowny bodziec - tłumaczył na antenie Czwórki.

prof. Leszek Mellibruda W rzeczywistości rodzimy się ze strachem. Lęk jest czymś, co produkujemy sami

Czy można wykorzystać siłę strachu i zamienić go w ciekawość? Skąd biorą się lęki nocne? I co odziedziczyliśmy po... dinozaurach? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: prof. Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu, współautor książki "A może nie ma się czego bać? Jak zamienić lęk w ciekawość"

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kh