Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 09.12.2019

Szczyt klimatyczny w Madrycie. Czy coś zmieni?

Szczyt klimatyczny w Madrycie rozpoczął się 2 grudnia, wzięli w nim udział przedstawiciele blisko 200 państw. Jakie decyzje zapadły, które z nich zaskoczyły? 

Klimat to sprawa nas wszystkich, to dobro wspólne wszystkich państw. Żeby go chronić, musimy działać razem prof. Zbigniew Karaczun

Szczyt klimatyczny COP 25. Nazwa odnosi się do nazwy ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Biorą w niej udział państwa, które cztery lata temu podpisały tzw. porozumienie paryskie, na mocy którego kraje zobowiązały się do podjęcia działań na rzecz środowiska i zatrzymania globalnego ocieplenia.

W czasie konferencji padły ważne słowa: ludzkość stoi na rozdrożu i ma do wyboru dwie drogi. Jedna prowadzi do przełomu, druga, do utraty kontroli. Jak mówił badacz polityki ekologicznej i zarządzania środowiskiem prof. Zbigniew Karaczun dziś droga do powrotu na bezpieczne tory biegnie przez Madryt, i to tam waży się poniekąd los naszej planety. - Chodzi o to, by wszystkie strony wynegocjowały sposób, w jaki w najbliższych latach będą redukowały emisję gazów cieplarnianych, jak będą odchodzić od węgla i paliw kopalnych, jaki mają pomysł na ochronę klimatu - komentował ekspert.

Co zmieniło się od 1992 roku, kiedy 193 kraje podpisały Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu? Co jest tematem konferencji COP 25? Co zostało ustalone w ramach porozumienia katowickiego? Na czym polegało porozumienie paryskie? Kto sfinansuje działania na rzecz klimatu w najbiedniejszych krajach? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: prof. Zbigniew Karaczun (działacz ekologiczny, badacz polityki ekologicznej i zarządzania środowiskiem, związany z katedrą Ochrony Środowiska w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie) 

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd