Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Apolonia Cichocka 16.03.2020

SCOBY - biodegradowalny materiał, który zastąpi plastik

Teren Startup ma już na koncie kilka sukcesów. Jednym z nich jest wyjazd do Kanady na międzynarodowy konkurs Chivas Venture. Znajdzie się wśród reprezentantów kilkudziesięciu krajów, które będą walczyły o milion dolarów dofinansowania do swojej działalności. I mają spore szanse, żeby ten konkurs wygrać.
Posłuchaj
  • SCOBY - ekologiczne opakowania, które żyją (Stacja nauka/Czwórka)

Puławscy studenci z MakeGrowLab stworzyli w 100 procentach naturalny, nieszkodządzy środowisku materiał, który w przyszłości ma duże szanse, by zastąpić plastik. Po wykorzystaniu może być składowany np. w domowym kompostowniku. Mowa o SCOBY, innowacyjnej, biodegradowalnej technologii

Celem naszego projektu, jest zmiana postrzegania materiałów i sposobu produkcji. - Wierzymy, że jeśli chcemy mieć wpływ na środowisko i realnie przyczynić się do jego ochrony to musimy być zdolni do wykorzystywania tego, co pochodzi z lokalnych źródeł. Jednocześnie naszym celem jest odciążenie, nie eksploatowanie środowiska - mówił Josh Brito, jeden z założycieli startupu.

SCOBY, czyli symbiotic culture of bacteria and yeast to celuloza bakteryjna, która rośnie w procesie biotechnologicznym. Tak długo jak materiał, który chcemy otrzymać. Może być cienki jak papier, lub gruby jak skóra. To tkanina powstała z kultury mikroorganizmów grzyba kombucha. Rośnie w ciągu zaledwie czterech dni i bardzo szybko potrafi się odbudować. 

Do czego służy? W taki materiał można pakować i przechowywać w nim jedzenie, chemię, kosmetyki, czy tekstylia. Można go też zjeść. Czas pokaże czy stanie się głównym składnikiem większości opakowań i zupełnie zastąpi plastik. Więcej w materiale Ady Janiszewskiej. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 12.25

ac