Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 11.06.2020

Pierzga. Jedz to, co jedzą pszczoły

Pierzga pszczela jest podstawowym pokarmem pszczół, który owady same wytwarzają sobie wewnątrz ula. Zdaniem ekspertów to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych.  

Czytaj także
pszczoły_1200.jpg
Miejskie pszczoły - po co nam one?

- Pierzga to inaczej pyłek przerobiony przez pszczoły na tzw. "papkę", którą karmią larwy - tłumaczy Marek Boroski, pszczelarz z Łowicza i prezes Mazowieckiego Związku Pszczelarzy.

W składzie pierzgi znajdują się zarówno podstawowe składniki odżywcze - węglowodany, tłuszcze i białka, jak i witaminy oraz minerały. To wszystko sprawia, że pierzga pszczela jest świetnym środkiem do odżywienia i ogólnego wzmocnienia organizmu. 

Smak pierzgi jest zmienny i zależy od tego, z jakich roślin pszczoły zbierają pyłki. - Pierzga może być lekko kwaśna i po prostu niesmaczna. Ale można dodać do niej miodu - podpowiada rozmówca Macieja Wójcika. 

Posłuchaj
pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

W przeciwieństwie do miodu pierzga nie jest płynna, przez co nie dodamy jej do ciasta czy do herbaty. Warto też wiedzieć, że zwykle przyjmuje ona ciemnożółty lub brązowy kolor. - Wyglądem przypomina trochę kawę. Ma formę grudek o nieregularnym kształcie - wyjaśnia pszczelarz. - Zazwyczaj proponujemy, by ją stosować codziennie, ale w niewielkiej ilości - od 4 do 5 ziarenek na czczo.

I nawet te kilka ziarenek na dobę może nam pomóc w wielu dolegliwościach. - Na przeziębienie, na biegunkę, przy chorobach układu pokarmowego i dróg oddechowych - wymienia Marek Boroski.

Niestety pierzga jest droga i trudno dostępna. Można ją dostać w sklepach zielarskich i u samego pszczelarza.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 12.45