Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 05.08.2020

Skąd się biorą rude włosy?

Występują u zaledwie 2 proc. populacji całego świata, ale czy to znaczy, że są wyjątkowe? - Rude włosy to nie przypadek, tylko genetyka - wyjaśnia trycholog Emilia Młodzianowska. 

Posłuchaj
03:10 [CZWORKA]Stacja Nauka 3 sierpień 2020 rudy.mp3 Wszystko o rudych włosach (Stacja Nauka/Czwórka)

Rude loki w spadku po babci

Starożytni Egipcjanie uważali, że rude włosy przynoszą pecha, Grecy - że osoby z rudymi włosami po śmierci zamieniają się w wampiry. Jednak dzięki badaniom naukowym wiemy już, że za ten kolor odpowiada niezwykle rzadka mutacja białka MC1R. Tylko jeśli oboje z rodziców posiadają gen recesywny odpowiedzialny za rude włosy dziecko z takimi się urodzi. Ważne jest też to, że można być nosicielem genu recesywnego, posiadając przy tym inny kolor włosów - wystarczy, że któryś z przodków matki i ojca miał rude włosy. - Gen odpowiadający za rude włosy można odziedziczyć po rodzicach, którzy mieli pojedyncze allele i wcale nie byli "rudzielcami" - wyjaśnia ekspertka.

Kolor włosów a geografia

Istnieje bardzo dużo odcieni rudego koloru, ale generalnie ta barwa jest rzadko spotykana, zwłaszcza w naszej części świata. - Co innego w Anglii, Szwecji czy Irlandii, gdzie ta mutacja często występuje - tłumaczy rozmówczyni Agaty Nowotnik.

Posłuchaj także:

Rude włosy wyróżniają się głównie kolorem, ale ich struktura jest taka sama jak u blondynek czy brunetów. - Tak samo jest rozłożony barwnik, taka sama jest jego budowa - dodaje Emilia Młodzianowska. 

Rude włosy - pielęgnacja

Jeśli natomiast chodzi o pielęgnację - rudowłosi muszą poświęcić jej więcej czasu. Aby utrzymać włosy  w dobrej kondycji niezbędne jest stosowanie odżywek naturalnie wzmacniających ten kolor, czyli bogatych w składniki takie jak cynamon, kora dzikiej róży i hibiskus.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 12.32

kul/pj