Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Anna Wierzbicka  17.09.2020

Zbliża się sezon grypowy. Polacy szczepią się przeciwko grypie

Polacy ruszyli do przychodni, by zaszczepić się przeciwko grypie. Popyt jest tak duży, że chwilowo na rynku zabrakło szczepionek - wynika z danych farmaceutów i Ministerstwa Zdrowia. 

Wygląda na to, że w obliczu pandemii, Polacy przekonali się do szczepień przeciwko grypie.

- Rzeczywiście zaobserwowaliśmy duży wzrost zainteresowania szczepieniami - mówi dr Alicja Sapała - Smoczyńska, pediatra z Medicover Polska - W poprzednich latach, w sezonie grypowym ilość osób zaszczepionych wynosiła 2 - 3 procent społeczeństwa. W tym sezonie spodziewamy się znacznego wzrostu, o ile wystarczy szczepionek.

Gdzie po szczepionkę

Braki widać już teraz. Ministerstwo Zdrowia donosi, że do Polski dotarło 400 tys szt. szczepionek, to aż o 1/3 mniej niż łącznie w ubiegłym sezonie. Ministerstwo zapewnia jednak, że choć teraz w wielu miejscach szczepionki nie otrzymamy, nie ma powodu do niepokoju. Większość pakietów dopiero zostanie dostarczona.


Posłuchaj
03:38 _PR4_AAC 2020_09_17-07-17-06.mp3 O szczepieniach na grypę rozmawiamy z pediatrą z Medicover Polska dr Alicją Sapałą – Smoczyńską

 

- Ilość szczepionek jest na razie reglamentowana. Przychodnie zarówno prywatne, jak i państwowe nie dostały jeszcze swojej puli. Najprawdopodobniej będą dostępne w przyszłym tygodniu i dopiero wtedy rozpoczniemy masową akcję szczepień - mówi gość audycji.

Szczepionki pojawiają się natomiast w aptekach. Można kupić je na własną rękę i udać się do przychodni. W wielu miejscach podmioty medyczne pozwalają na szczepienia swoimi szczepionkami, warunkiem jest jednak ich prawidłowe przechowywanie. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze szczepionek refundowanych w przychodniach musimy jeszcze chwilę poczekać.

Nie tylko grypa

Jak przekonuje pediatra zaszczepić się na grypę zdecydowania warto - Czy jest to sezon kowidowy, czy nie - szczepionki niosą za sobą dużo dobrego. Pamiętajmy, ze szczepienia na grypę chronią przed powikłaniami grypowymi, również tymi ciężkimi, powodującymi trwałe uszczerbki na zdrowiu lub długotrwałe hospitalizacje. Tutaj głównie mówimy o zapaleniach płuc, zapaleniach ucha, a także zapaleniach opon mózgowo - rdzeniowych - tłumaczy.

Myśląc więc o szczepieniach na grypę myślmy nie tylko o grypie, ale również o tym co może ona przynieść - szczególnie osłabionym organizmom. Pamiętajmy, że ten sezon jest inny niż dotychczasowe i dopiero się go uczymy. Będziemy mogli go ocenić dopiero po jego zakończeniu. 

Posłuchaj także:

- Myślę, że to takie mocne zainteresowanie szczepionkami na grypę i chęć zaszczepienia się jest spowodowana tym, że objawy w pierwszym rzucie są podobne do objawów jakie możemy dodać do zakażenia COVID -19 – dodaje gość Czwórki. - Im mniej osób choruje na grypę, tym mniej trafi do szpitali z podejrzeniem koronowirusa.

Już teraz powinniśmy się zainteresować szczepionkami. Szczególnie powinni zadbać o to rodzice, ponieważ dzieciom, które do tej pory nie były szczepione, należy podać dwie dawki w miesięcznym odstępie. W pozostałych przypadkach szczepionka ma największą skuteczność, kiedy jest wykonana na przełomie października i listopada.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Goście: dr Alicja Sapała - Smoczyńska (pediatra z Medicover Polska)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 7.15

aw