Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 18.03.2021

Kompostowanie dzieje się samo, ale warto zaprosić dżdżownice

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Recykligu. A recykling to jedna z głównych idei przyświecających działaniom zmierzającym do ocalenia naszej planety. Resztki naturalne warto rozkładać w kompostownikach i wykorzystywać do nawożenia roślin. 

burak cukrowy plantacja pole shutter 1200 Maksud.jpg
Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Kompostowanie to rozkład bioodpadów, takich jak resztki żywności czy odpadów z ogrodów. 


Posłuchaj
05:01 czwórka stacja nauka 18.03.2021 kompost.mp3 Kompostowanie - jak to działa? (Stacja nauka/Czwórka)

 

- To polega na tym, że związki bardziej złożone rozkładają się do prostszych. Część związków organicznych, zawartych w różnych spożywczych artykułach czy skoszonej trawie, gałęziach, rozkłada się do dwutlenku węgla, a część przekształca się w związki hummusowe - mówi Emila Den Boer, ekspert do spraw segregacji odpadów. - To są bardziej złożone związki zawarte w kompoście lub ściółce. Jeśli zastosujemy je jako nawóz organiczny dla gleby, to powodują, że ta gleba ma większą zawartość substancji organicznych. Potrafi lepiej akumulować azot czy fosfor, czyli takie związki potrzebne dla wzrostu roślin - dodaje. 

Emila Den Boer podkreśla, że kompost magazynuje wodę, którą do wzrostu mogą wykorzystać rośliny.

Posłuchaj także:


Proces kompostowania może zachodzić samoistnie. Jeśli naturalne odpadki zostawimy w ogrodzie, to proces zacznie sam przebiegać. - Możemy go przyspieszyć, jeśli będziemy kompostować odpadki w urządzeniu, np. wprowadzając powietrze, by bardziej to natlenić, żeby lepiej utrzymywać wilgoć - dodaje

Niestety świeży kompost może wydzielać mocne, nieprzyjemne zapachy. Jednak Julia Wizowska, autorka bloga "Na nowo śmieci" przekonuje, że nie ten produkowany w domu, jeśli przestrzegamy zasad. - Kompostownik domowy taki w bloku różni się od tego z ogródka - mówi Julia Wizowska. - Do takiego kompostownika nie wrzucamy resztek jedzenia z obiadu, ale wszystkie obierki, obżynki, ogryzki, skórki z warzyw i owoców. Niezbędne są tu dżdżownice razem z podłożem, możemy dodać celulozy np. tutki po papierze toaletowym. Do wiadra potrzebujemy kilkaset dżdżownic. Nie ma się co martwić, że rozpełzną się po mieszkaniu, bo nie mają po co. W kompostowniku mają warunki jak w malinie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 

pj