Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 20.08.2020

Ubrania z plastiku. Czy to może być ekologiczne?

Okazuje się, że plastikowe ubrania nosimy od lat. Poliester, nylon, akryl stanowią 60 procent materiałów, z których szyje się ubrania. Czy poliester pozyskany z butelki PET jest bardziej ekologiczny? 

ubrania szafa moda 1200.jpg
Drugie życie dla naszych ubrań. Jak przerabiać stare ubrania?

- To zaskakujące dla niektórych, ale ten zrecyklingowany poliester, który najczęściej występuje w ubraniach, pochodzi z jednorazowych butelek po wodzie, po jakiś napojach - mówi Janusz Mizerny, autor bloga Green Projects. - Butelki PET po prostu są przetwarzane na odpowiednie włókna i trafiają do przemysłu tekstylnego. Robione są z nich kolejne ubrania - wyjaśnia. 


Posłuchaj
05:14 czwórka stacja nauka 20.08.2020 eko ubrania.mp3 O ubraniach z poliestru wytwarzanego z butelek PET opowiada Janusz Mizerny, autor bloga Green Projects (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Ropa albo butelka

Sam pomysł na ubrania z plastikowych butelek brzmi dość abstrakcyjnie, ale, jak przekonuje ekspert, pozyskane włókno niczym nie różnie się od tego wytwarzanego w zwykły sposób. - Z chemicznego punktu widzenia poliester, jako związek jest taki sam, jako włókno, które jest używane do produkcji ubrań, niczym się nie wyróżnia, ma te same właściwości. Nie odczujemy różnicy - informuje. -  Istotne jest tylko źródło pochodzenia, albo mamy go z ropy naftowej albo z butelek PET - dodaje.

Sand Clouds/Making Shirts Out Of Recycled Water Bottles!

 

PET "wykradany" z obiegu

Gdy słyszymy, że nasza koszulka, polar czy czapka wykonane są ze zrecyklingowanej butelki po napoju, przychodzi nam do głowy myśl o ekologii i pomaganiu Ziemi w walce z odpadami. Jak się okazuje nie jest to wcale jednoznaczne. Janusz Mizerny tę kwestię nazywa dyskusyjną. - Jeśli się zastanowimy, jak wygląda kwestia recyklingu i tego że chcemy dojść do gospodarki w obiegu zamkniętym, czyli dłużej wykorzystywać wszystko co wyprodukowaliśmy, nie marnować surowca, to przetwarzając butelki PET na ubrania "wyrzucamy" je z tego zamkniętego obiegu - wyjaśnia ekspert. - Jako konsumenci wyrzucamy butelki do odpowiedniego pojemnika do segregacji odpadów, tak dzieje się z każdą butelką. Ubrania wytworzonego z butelki PET nie jesteśmy w stanie przetworzyć, więc żywot naszej butelki tu się kończy - dodaje. 

Posłuchaj także:

Ciuch z ciucha

Nie powinniśmy wyciągać butelek PET z zamkniętego obiegu przetwarzania odpadów i przerabiać ich na włókna Janusz Mizerny

Janusz Mizerny podpowiada, że mówiąc o recyklingu w świecie mody powinniśmy stawiać na pozyskiwanie materiałów ze starych ubrań, ciuchów, które zostały przez nas znoszone, tych niechcianych, które wyrzucamy na śmietnik. - Trzeba zacząć to przetwarzać - podkreśla. - Dziś niestety nie ma technologii, która zrobi to na tak dużą skalę, jak produkcja ubrań fast fashion.  - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 12.34

pj