Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 30.03.2021

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

- W tym roku mieliśmy do czynienia z zupełnie normalną, zimową pogodą, taką jaka powinna być już od jesieni. Jesień była normalna, zima też. Wiosna też się zachowuje tak, jak powinna - ocenia profesor dr hab. Maciej Sadowski, klimatolog i ekspert polityki ochrony klimatu. - Przez ostatnie lata zimy nie było, były bardzo ciepłe. To efekt globalnego ocieplenia i zmiany cyrkulacji wynikającej z tego zjawiska. Nie mam dopływów chłodnych mas powietrza z nad Arktyki - dodaje. 


Posłuchaj
08:46 czwórka pierwsze słyszę 30.03.2021 klimat.mp3 O prognozach dla klimatu Polski na najbliższe 80 lat opowiada profesor dr hab. Maciej Sadowski, klimatolog i ekspert polityki ochrony klimatu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Zima jest bardzo ważną porą roku, przede wszystkim dla rolnictwa - mówi ekspert. - Pokrywa śnieżna sprawuje funkcje izolacyjną i chroniącą rośliny, te które są oziminami, ale nie tylko, również drzewa. Zima zasila ziemię w wodę. To duże i bardzo ważne dla rolnictwa źródło wody. Dzięki zimie rolnictwo wchodzi w nowy sezon z zapasem. Oczywiście "nie lubi" zimy transport czy budownictwo. Z pewnością lubią narciarze - dodaje z uśmiechem. 

Chciałbym żeby zimy były normalne, ale obawiam się, że nie będą. Raczej będziemy mieli powrót do tego, co było wcześniej: gorące lata, bezśnieżne zimy, mało opadów Maciej Sadowski

Posłuchaj także:

Instytut Ochrony Środowiska przygotował w ramach projektu Klimat 2.0 projekcje klimatyczne dla naszego kraju do 2100 roku, czyli na najbliższe 80 lat.

- Dwa scenariusze są gotowe. Głównie chodzi o to, żeby znaleźć taki scenariusz, w którym będzie wyraźna redukcja emisji gazów cieplarnianych, a temperatura nie będzie rosła tak drastycznie. Mamy dwa scenariusze - mówi profesor. - Jeden z nich jest bardzo optymistyczny, zakłada, że uda nam się zredukować emisję bardzo intensywnie, a drugi, że niewiele zrobimy. Emisja będzie, a temperatura będzie rosła dosyć znacząco. To scenariusz globalny, który wykorzystujemy przechodząc z globalnego na krajowy - dodaje. - Musimy się spodziewać, że ten pierwszy scenariusz jest mało realistyczny, bo ta redukcja nie zależy tylko od nas, a od całego świata. 

Zanieczyszczenie powietrza wraca do poziomu sprzed COVID 🙁 23 stycznia 2020 r. w Chinach wprowadzono pierwszy lockdown❌...

Opublikowany przez Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu Piątek, 19 marca 2021

Profesor zakłada, że nie można spodziewać się drastycznych ruchów w kierunku zmniejszenia emisji CO2. - Z punktu widzenia taktycznego, bardziej realny jest ten niekorzystny scenariusz. Według niego temperatura wrośnie co najmniej o 1 stopień rocznie do końca tego wieku. Niektórzy mówią o 2 stopniach - tłumaczy. - Problem pogłębi się, jeśli dojdą do tego problemy z opadami, które dziś ilościowo utrzymują się na tym samym poziomie, choć zmieniły swoją strukturę - dodaje. 

Zmiany, ocieplenie najsilniej i najszybciej będą występować w zachodniej Polsce. Następnie będą postępowały w stronę wschodnią Maciej Sadowski

Pozornie może nas uspokoić to, że pierwsze 30 lat prognozowanych jest jako czas dość spokojny. - Możemy obserwować pewną stabilizacją, nawet lekkie ochłodzenie. Natomiast po roku 2050 musimy się spodziewać silnego wzrostu temperatury z wszystkimi tego konsekwencjami. 

➡ klimada2.ios.gov.pl/klimat-scenariusze Zobacz w portalu interaktywnym jak zmieni się klimat w Twojej okolicy❗ Dowiedz...

Opublikowany przez Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu Piątek, 5 marca 2021

Posłuchaj także:

Po 2050 roku zmierzymy się z problemem zmiany warunków życiowych Maciej Sadowski

W drugiej połowie wieku możemy spodziewać się upalnych lat, nijakich, bezśnieżnych zim, znikną wiosna i jesień. - To wszystko wpłynie na wzrost liczby zachorowań na choroby płucne zimą, a latem poważne konsekwencje wysokich temperatur odczują dzieci, seniorzy i chorzy - wymienia ekspert. Będziemy mieli kłopot z dostosowaniem się do nowych warunków- te warunki będą bardzo ciężkie - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: profesor dr hab. Maciej Sadowski (klimatolog i ekspert polityki ochrony klimatu)

Data emisji: 30.03.2021

Godzina emisji: 08.16

pj