Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 05.05.2021

Studenci na rynku pracy. Czas pandemii stawia przed nimi nowe wyzwania

Dzisiejszy rynek pracy zmienia się pod wpływem pandemii koronawirusa. Inne są preferencje pracodawców, inne poszukiwane kompetencje. Parlament Studentów RP zaprasza studentów do udziału w projekcie "Młodzi na rynku pracy". 
Diana Grytsku e-sport gaming gry komputerowe nastolatek 1200.jpg
Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?

Studenci czwartego i piątego roku studiów i absolwenci uczelni wyższych są dziś w szczególnie trudnej sytuacji. Wchodzą w nowy rozdział swojego życia, wchodzą na rynek pracy i do końca nie wiedzą, co w najbliższym czasie ich czeka. Parlament Studentów RP chce pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 


Posłuchaj
06:47 czwórka pierwsze słyszę 05.05.2021.mp3 O projekcie "Młodzi na rynku pracy" opowiada Aleksandra Pepłowska, koordynatorka inicjatywy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś eksperci zastanawiają się, jak kształcenie zdalne studentów wpływa na ich kompetencje, ale też jak "zdalny" świat zmienia potrzeby pracodawców, jakich pracowników szukają. - My, jako młodzi, kształcący się ludzie stajemy przed wielkim wyzwaniem i musimy się z tym zmierzyć. Musimy się zmierzyć jako studenci uczelni różnego typu i wielkości - zwraca uwagę Aleksandra Pepłowska, koordynatorka projektu "Młodzi na rynku pracy". - Nie warto patrzeć na to tylko pesymistycznie, ale obecną sytuację potraktować jako wyzwanie - dodaje. 

Gość "Pierwsze słyszę" podkreśla, że należy pamiętać o tym, co wciąż oferują studentom ich uczelnie macierzyste, ich biura karier. - Na uczelniach wciąż odbywa się kształcenie, nauka nie powiedziała "stop" - zwraca uwagę przedstawicielka Parlamentu Studentów RP. - Niezależnie od kierunku studiów, doświadczenia zawodowego czy planowanej ścieżki kariery Parlament Studentów RP - czyli ogólnopolska organizacja reprezentująca studentów - wychodzi z propozycją dla wszystkich osób i organizuje kompleksową inicjatywę skierowaną nie tylko do studentów, lecz do wszystkich młodych ludzi - dodaje. - "Młodzi na rynku pracy" to inicjatywa, która będzie dla nich rozpoczęciem ścieżki zawodowej. 

Czytaj także:

Najbardziej optymistyczny scenariusz tego programu zakłada wpływ młodych pracowników na kształtowanie rynku pracy. - Patrzymy jednak realnie, będzie to pierwsza odsłona projektu, chcemy dać wsparcie młodym ludziom o jak najszerszym profilu specjalności - wyjaśnia koordynatorka. - Stawiamy na kształtowanie umiejętności miękkich, tworzenie swego wizerunku w oczach pracodawców, wspieranie ich w kształtowaniu kompetencji cyfrowych i naukowych - wymienia

 Inicjatywa "Młodzi na rynku pracy" ma trzy filary:

  • działania informacyjne, które już się rozpoczęły. - Zwracamy uwagę na najważniejsze aspekty: czym są umiejętności miękkie, jak je rozwijać, z czego można korzystać na uczelniach, co oferują biura karier - tłumaczy gość Kamila Jasieńskiego; 
  • szkolenia ogólnodostępne dające młodym ludziom wiedzę o tym, jak przygotować się do podjęcia pracy;
  • badanie skierowane do młodych kształcących się ludzi, w celu identyfikacji i definicji barier, z którymi się mierzą młodzi ludzie. - Te badania dadzą nam też materiał do kolejnego etapu projektu - działań realnych. 

Przyszłość jest już dziś. Kompetencje cyfrowe są niezbędne nie tylko na rynku pracy, ale też w codziennym życiu, więc...

Opublikowany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej Wtorek, 4 maja 2021

Aleksandra Pepłowska podkreśla, że w szkoleniach może wciąć udział każdy student, w każdym wieku i z każdego rodzaju uczelni.

*** 

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Aleksandra Pepłowska (koordynatorka projektu "Młodzi na rynku pracy")

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 7.16

pj