Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Anna Wierzbicka  04.10.2021

David Julius i Ardem Patapoutian laureatami Nobla w dziedzinie medycyny

David Julius i Ardem Patapoutian otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. 

nobel medycyna 2020 pap 1200.jpg
"Noble" w dziedzinie fizjologii i medycyny 2020. Trzech laureatów

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii trafiła do Davida Juliusa z USA i urodzonego w Libanie Ardem'a Patapoutiana. - Nasza zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest kluczowa do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otoczeniem. W naszym codziennym życiu odczucia te są dla nas oczywiste, ale w jaki sposób impulsy nerwowe są inicjowane, abyśmy mogli odczuwać temperaturę i ciśnienie? To pytanie zostało rozwiązane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - usłyszeliśmy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.

Posłuchaj
05:58 Czwórka/Stacja Nauka Nobel medycyna - 04.10.2021.mp3 Weronika Puszkar opowiada o Nagrodzie Nobla z dziedziny medycyny (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W tym roku w dziedzinie medycyny nagrodzono odkrycie z drugiej połowy lat 90., którego dokonano w USA. - David Julius urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1955 roku i w San Francisco prowadził badania dotyczące tego, jak komórki reagują na zmianę temperatury - mówi Weronika Puszkar z Centrum Informacyjnego Tygodnia Noblowskiego. - Mówi się, że ta nagroda to trochę ukłon w stronę pandemii, bo dzięki chorobie COVID-19 odkryliśmy, jak ważne są nasze doznania zmysłowe.

Jak podkreśla reporterka Czwórki, dopiero teraz, gdy podczas choroby na COVID- 19 tracimy na jakiś czas nasze zmysły, przekonujemy się, jak są one dla nas ważne i jaki wpływ mają na nasze życie.


1200x660_PR4_nobel-medycyna_01a-04.jpg
Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny 2019

 

Jak przekazał przyznający wyróżnienie Komitet Instytutu Karolinska w Sztokholmie, David Julius wykorzystał kapsaicynę, ostry związek z papryczek chili, który wywołuje uczucie pieczenia, aby zidentyfikować czujnik reagujący na ciepło w zakończeniach nerwowych skóry. Z kolei Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę czujników, które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych. Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne działania badawcze, które doprowadziły do ​​szybkiego wzrostu zrozumienia, w jaki sposób nasz układ nerwowy wyczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne. Laureaci zidentyfikowali krytyczne brakujące ogniwa w naszym rozumieniu złożonej interakcji między naszymi zmysłami a środowiskiem.

Źr. Youtube/Announcement of the 2021 Nobel Prize in Physiology or Medicine

Jak podkreśla nasza reporterka, wybór zdobywców tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie medycyny był trochę niespodzianką. - Eksperci typowali Nagrodę Nobla z dziedziny immunoterapii, z medycyny prewencyjnej, czyli za odkrycie związane ze szczepionkami na COVID i z medycyny spersonalizowanej - zdradza Weronika Puszkar. - Jak widać, przypuszczenia się nie sprawdziły.


Posłuchaj
04:43 czwórka top 04.01.2021 nobel.mp3 Za co ten Nobel? - wyjaśnia profesor dr hab. nauk medycznych Grzegorz Basak (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

***

We wtorek Królewska Szwedzka Akademii Nauk wskaże laureata w dziedzinie fizyki, a w środę - chemii.

W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW. Od poniedziałku do piątku (4-8 października) przedstawimy sylwetki tegorocznych laureatów z poszczególnych dziedzin.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 04.10.2021

Godzina emisji: 11.15

aw/pj/nobelprize/pap