Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 12.10.2021

Nowy rok akademicki. Ceny studenckich mieszkań idą w górę

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Studenci wrócili nie tylko na uczelnie, ale także na rynek mieszkaniowy. Niestety za wynajem mieszkań muszą teraz płacić więcej.

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Studencki portfel w pandemii - co się zmieniło?

Rozpoczęty rok akademicki to okres wzmożonego ruchu na rynku najmu. Z najnowszego raportu "Student na rynku nieruchomości" przygotowanego przez Centrum Amron wynika, że połowę wszystkich umów najmu studenci stacjonarni zawierają we wrześniu i październiku.

Posłuchaj
03:36 czwórka pierwsze słyszę 12.10.2021.mp3 Jak wygląda rynek wynajmu mieszkań i pokoi dla studentów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Sprawdź także:

Studentka dziennikarstwa, Oliwia, zauważa znaczny wzrost cen pokojów do wynajęcia. - W zeszłym roku można było wynająć pokój za 700-800 złotych, teraz o pokój w tej cenie jest trudno - wyjaśnia. - Trzeba mieć przynajmniej 1000 złotych w portfelu na ten cel. Jeśli ktoś myśli o pokoju większym niż 10 metrów kwadratowych lub np. chce mieć balkon, to taki pokój ceną wynajmu dorównuje cenie wynajmu kawalerki sprzed 3 lat - zauważa. 

Autorkami raportu "Student na rynku nieruchomości" są Agnieszka Bartoszewska i Ewelina Staruch, specjalizujące się w analizie rynku nieruchomości. - Podczas pandemii ceny najmu delikatnie się obniżyły. Można było wynająć pokój czy mieszkanie o około 7-14 procent taniej. W Warszawie ta obniżka wyniosła 11 procent - mówią autorki raportu. - Teraz, od nowego roku akademickiego, stawki powróciły do tych sprzed pandemii. Z naszego raportu wynika, że za całe mieszkanie w stolicy student musi zapłacić 2200 złotych, natomiast za pokój jednoosobowy średnio 930 złotych - dodaje. 

Cztery najdroższe dla studentów miasta pod względem cen wynajmu mieszkań to: Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. - Im większy ośrodek miejski, większy ośrodek akademicki, tym ceny wyższe - taki jest trend - zauważa specjalistka. - Można przypuszczać, że właściciele mieszkań chcą się "odkuć" po zastoju na rynku wynajmu, który obserwowaliśmy podczas pandemii. Myślę, że ceny pójdą w górę - dodaje.

Czytaj także:

Studentka dziennikarstwa zwraca też uwagę, że rosną ceny wynajmu pokoi w starym budownictwie. - Ceny mieszkań w nowych blokach stoją w miejscu, utrzymuje się cena 1000-1100 złotych za pokój, a gorszy standard idzie w górę - mówi Oliwa. 

Jak wykazał raport analityczek, gros studentów zmieniło podejście do wynajmowania nieruchomości. - W ubiegłym roku akademickim 52 procent studentów mieszkało u rodziny lub znajomych i nie ponosiło opłat z tytułu najmu - wyjaśniają. - W poprzednim naszym badaniu, w roku 2020, tylko 27 procent korzystało z takiego rozwiązania. W 2021 roku widzimy odpływ studentów do miast rodzinnych. Zajęcia zdalne dały możliwości, by wrócić do domu i zaoszczędzić na najmie - dodają. 

Co ciekawe w czasie pandemii opustoszały też akademiki. Często w regulaminach domów akademickich wieloosobowe pokoje zmieniano na "jedynki". Z tego powodu wielu studentów powróciło do domów i kontynuowało naukę online.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 06.14

pj