Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Jakub Szczypa 02.01.2017

Michalina Wisłocka. Kulisy "Sztuki kochania"

- Było trzech reżyserów jawnego sprzeciwu wobec wydania "Sztuki kochania". Wśród nich partyjni cenzorzy, którzy uważali, że Polacy powinni żyć przykładnie i ciężko pracować oraz ginekolodzy, którzy Wisłockiej po prostu zazdrościli - przekonuje Konrad Szołajski, autor książki "Wisłocka, czyli jak to ze Sztuką kochania było".
Posłuchaj
  • Konrad Szołajski o Michalinie Wisłockiej i książce, w której zdradza kulisy powstawania "Sztuki kochania" (Stacja Kultura/Czwórka)
Czytaj także

To beletryzowana biografia Michaliny Wisłockiej. Opowiada o historii wydania rewolucyjnej "Sztuki kochania", o tym, co się działo wtedy w życiu odważnej, energicznej pani ginekolog, oraz o jej relacjach z mężczyznami. - Wisłocka była edukatorem, który pokazał Polakom zupełnie nową drogę. I nie chodzi nawet tutaj o samą "Sztukę kochania", która dziś pewnie trochę trącić myszką. Ale o pewien rodzaj otwartości i odwagi w wyrażaniu swoich pragnień i czerpania przyjemności z życia - wyjaśnia Szołajski.

Konrad Szołajski Michalinę Wisłocką poznałem w 2001 roku. Była fascynującą postacią i niezwykłym czlowiekiem. Osobą otwartą, ciekawą świata i pełną energii. Nawet, kiedy była już bardzo chora

Goszczący w studiu autor pisarz, scenarzysta i reżyser, Michalinę Wisłocką znał osobiście - wyreżyserował film z jej udziałem i napisał pracę doktorską "Praca z bohaterami filmów dokumentalnych, dotyczących intymności". Czy jego nowa książka odkryje przed nami nowe, nieznane dotąd fakty z życia Wisłockiej? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Konrad Szołajski (reżyser, scenarzysta, autor książki "Wisłocka, czyli jak to ze sztuką kochania było")

Data emisji: 2.01.2017

Godzina emisji: 11.15

kul/jsz