Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 06.04.2017

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.

Zwyczaje literatów i ich ulubione miejsca w Warszawie gość Czwórki opisał w książce "Warszawa literacka w okresie międzywojennym". - Jak to w życiu bywa, były i przyjaźnie i animozje. A także romanse. Antoni Słonimski odbił na przykład swojemu przyjacielowi Kazimierzowi Wierzyńskiemu narzeczoną - opowiada.

Piotr Łopuszański W okresie międzywojennym poeci i pisarze to było towarzystwo wzajemnej adoracji. Albo niechęci

Okazuje się także, że autorów złych recenzji literaci potrafili wyzwać na pojedynek albo wysyłali do nich "dziarskich chłopców, żeby obić delikwenta". - W ten właśnie sposób Adolf Nowaczyński stracił oko - mówi Łopuszański.

Gość "Stacji Kultura" opowiada także o największych skandalach w świecie międzywojennej literatury - o "Wiośnie" Tuwima i o kronikach Antoniego Słonimskiego. W audycji mówimy także o tym, jaki "klubowy" order miał otrzymać Kornel Makuszyński i od kogo poeci pożyczali pieniądze na kawę.

***

Piotr Łopuszański "Astoria", "Ziemiańska", Instytut Propagandy Sztuki to były miejsca, w których pisarze chwalili się nowymi tekstami, dyskutowali i ustalali towarzyskie hierarchie  

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Łopuszański (autor książki "Warszawa literacka w okresie międzywojennym")

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/jsz