Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 06.04.2020

Matura 2020. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w radiu i telewizji

Do egzaminu maturalnego z języka polskiego należy przypomnieć sobie kilkadziesiąt lektur. Na szczęście niektóre z nich zostały zaadaptowane przez artystów na potrzeby teatru albo radia. Przeglądając darmowe archiwa w sieci Dominika Klimek trafiła na kilka interesujących tytułów.
Posłuchaj
  • "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - do słuchania i oglądania (Stacja Kultura/Czwórka)
Czytaj także

Zobacz także
sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Wśród nich jest m.in. słuchowisko zrealizowane na podstawie "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - książki nad którą autor pracował od lipca 1949 roku do lipca 1950, w Rugby i Londynie pod roboczym tytułem "Martwi za życia". - "Inny świat" to zapis bolesnych wspomnień z pobytu w łagrze - opowiada współautorka maturalnego cyklu w Czwórce.

Historia zaczyna się latem 1940 roku. Poznajemy głównego bohatera, który jest uwięziony w Witebsku, a potem trafia do obozu pracy w Jercewie. - Dzięku słuchowisku poznajemy szokujący aspekt ustroju totalitarnego, gdzie degradacji ulegają relacje międzyludzkie oraz wartości. Z więźniami łagrów pozostaje jedynie głód strach i walka o przetrwanie - mówi Dominika Klimek 

Seriws specjalny: Gustaw Herling-Grudziński >>>

Czytaj także
para wesele 1200x660.jpg
Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat. Zapiski sowieckie" jest jednym z najważniejszych świadectw życia sowieckim w łagrze, a zarazem jednym z najistotniejszych utworów w historii polskiej, a także światowej literatury XX wieku. Przez cały okres PRL-u twórczość Herlinga-Grudzińskiego była w kraju na indeksie, niedopuszczana przez cenzurę do publikowania i rozpowszechniania. Na zasłużoną sławę czekała niemal 40 lat.

Dla autora "Inny świat" miał jeszcze głębsze znaczenie - Grudziński uważał dzieło za swój "zasadniczy argument na rzecz tezy, którą od dawna głosił, że wiek XX jest wiekiem przeklętym - wiekiem ideologii totalitaryzmu".

Książka Herlinga-Grudzińskiego doczekała się także adaptacji w Teatrze Telewizji. W spektaklu w reżyserii Igora Gorzkowskiego w rolę Gustawa/Altera wcielił się Philippe Tłokiński, który zagrał też Jana Nowaka - Jeziorańskiego w "Kurierze". Na ekranie partneruje mu m.in. Rafał Zawierucha, znany z roli Romana Polańskiego w "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.

Obie realizacje dostępne są w serwisach Ninateka.pl i VOD Telewizji Polskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 10.30

kul