Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 11.07.2020

Czy Fabryka Snów jest w stanie spełnić filmowe marzenia Polaków?

To pytanie amerykańskim producentom filmowy zada Dawid Junke, który w ramach stypendium Fulbrighta wyrusza w podróż do USA. - Polskie kino dla Amerykanów to już nie tylko wielcy Mistrzowie. To także młode pokolenie twórców. To bardzo doceniane "Córki Dancingu" i świetnie przyjęte "Boże Ciało" - opowiada. 

Komedie romantyczne i kino gangsterskie to amerykańskie gatunki, które polscy filmowcy najszybciej przenieśli na nasz grunt Dawid Junke

Dawid Junke jest doktorem nauk humanistycznych, kulturoznawcą i adiunktem w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół badań nad kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem kulturowych aspektów produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. W tym roku gość Czwórki otrzymał Fulbright Slavic Award 2020/2021. - W ramach stypendium dołączę do kadry Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle i poprowadzę zajęcia na temat najnowszej historii kina polskiego i amerykańskiego z tamtejszymi studentami – mówi. - Obejrzymy i porównamy filmy obu kinematografii zrealizowane na przestrzeni ostatnich 30 lat. Wybrałem ten okres, bo wydaje mi się, że ciągle jest on mały znany na świecie, może poza naszymi dokonaniami oscarowymi.

Posłuchaj
12:09 [CZWORKA]Pasjonauci 11 lipiec 2020 film.mp3 Dawid Junke o filmowej podróży do USA (Pasjonauci/Czwórka) 

Dobry showrunner jest w stanie zarobić nawet pół miliona dolarów za kontrakt. Dostęp do tych najlepszych jest chroniony przez tzw. "strażników bram" Dawid Junke

Reprezentant Uniwersytetu Wrocławskiego na miejscu poprowadzi również własny projekt badawczy. -  Będzie on dotyczyć showrunnerów, czyli twórców seriali telewizyjnych - wyjaśnia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Showrunner to słowo kluczowe w obecnym przemyśle telewizyjnym. O tyle paradoksalne, że nie skodyfikowane. W pewnym sensie jest to nowa funkcja, albo od niedawna dopiero dostrzegana. Osobę na tym stanowisku możemy porównać do reżysera w filmie. To ona decyduje o tonie serialu, o tym, jak ma on wyglądać i jaką będzie mieć fabułę. Najczęściej showrunnerzy wywodzą się ze świata scenarzystów - dodaje. 

Posłuchaj także:

Dostęp do showrunnerów w Stanach Zjednoczonych jest bardzo ograniczony, ale dzięki stypendium Fulbrighta Dawid Junke ma szanse zrealizować swoje marzenia. - To nie będą pionierskie wywiady w obrębie medioznawstwa, bo już w latach 70. był taki projekt, ale mnie interesują te nowe gwiazdy produkcji telewizyjnej. Chciałbym je zapytać o to, czy jako kreatorzy wizji seriali, kreują też swój wizerunek i jak definiują swoją rolę w branży filmowej.   

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Dawid Junke

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 11.09

kul