Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 12.07.2018

Poławiacze pereł, czyli jak zostać programerem festiwalu?

Trwa sezon letnich festiwali filmowych, podczas których fani kina mogą nie tylko zachwycać się produkcjami swoich ulubionych twórców, ale także docenić pracę tych, którzy tworzą festiwalowe programy.
Posłuchaj
  • Programer festiwalu filmowego - na czym polega ta praca? (Dajesz radę/Czwórka)
Czytaj także

Czytaj także
kamera operator film 1200x660.jpg
Specjalista od lokacji. "To praca, w której cały czas jesteśmy w drodze"

Programer festiwalu filmowego selekcjonuje filmy, które trafiają do repertuaru danej imprezy. Robi to pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu, ale zazwyczaj posiada dużo swobody w podejmowaniu decyzji. - Najogólniej mówiąc, ta praca polega na oglądaniu filmów. Brzmi pięknie, ale bywa ciężko. Jest mnóstwo tytułów, można się w tym szybko pogubić, a jednocześnie cały czas towarzyszy ci świadomość, że musisz być uważny, że nie możesz niczego przegapić. Tymczasem kiepskie filmy, których nie brakuje, potrafią uśpić czujność - opowiada Karol Piekarczyk (programer Millenium Docs Against Gravity).

Adam Rostkowski, programer Warszawskiego Festiwalu Filmowego, tłumaczy natomiast na czym polega rywalizacja między przedstawicielami tej branży i dlaczego selekcjonerzy są "poławiaczami pereł".


Czytaj także
shutterstock_560105143 projektor kino 1200.jpg
Wolontariat w kinie, czyli filmy których... nie obejrzysz

W audycji o swojej pracy krytyka filmowego i programerki opowiada także Małgorzata Sadowska. Kto ma szansę zostać festiwalowym selekcjonerem? Jakie warunki musi spełnić? Co to znaczy "kupować film po nazwisku"? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Adam Rostkowski (programer Warszawskiego Festiwalu Filmowego), Karol Piekarczyk (programer Millenium Docs Against Gravity) 

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kul