Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 22.06.2022

Szlakiem nowojorskich wystaw - odwiedź galerie Wielkiego Jabłka

Jak co tydzień z Adą Janiszewską odwiedzamy galerie świata. Tym razem ruszamy tylko do Nowego Jorku, gdzie czeka na nas Warhol, Disney, jazz, Chiny i ekspozycja idealnie podsumowująca ostatnie dwa lata życia świata. 

Nie bez powodu mówi się, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie zasypia. Festiwale, koncerty, performance, wystawy w przeróżnych galeriach i muzeach przyciągają mieszkańców i turystów. Ada Janieszewska wybrała cztery galerie, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc teraz w Nowym Jorku, albo przynajmniej odwiedzić ich strony internetowe, gdzie poznamy duże fragmenty kolekcji.  

Andy'ego Warhola nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak jego związek z religią to oddzielny temat. Właśnie tą kwestią w twórczości artysty zainteresowali się kuratorzy z Muzeum Brooklińskiego (Brooklyn Museum). Stworzyli wystawę "Andy Warhol: Revelation". - Artysta odebrał bizantyjsko-katolickie wychowanie, które miało głęboki wpływ na jego życie i twórczość, ale jest mniej znanym aspektem jego kariery - relacjonuje Ada Janiszewska. - Ekspozycja bada związek artysty z wiarą, która często pojawiała się w jego pracach - dodaje. 

Tematy poruszane na tej ekspozycji to życie i śmierć, władza i pożądanie, rola i reprezentacja kobiet, renesansowe obrazy, tradycje i rytuały rodzinne i imigranckie, przedstawienia i podwojenie Chrystusa oraz katolickie ciało i queerowe pragnienie.

Wśród ponad stu obiektów, które można zobaczyć, znajdują się rzadkie materiały źródłowe i nowo odkryte przedmioty, które zapewniają świeże i intymne spojrzenie na proces twórczy Warhola. Wśród nich znajdują się też "Ostatnia wieczerza" z 1986 roku, film eksperymentalny "The Chelsea Girls" z 1966, czy niedokończony film przedstawiający zachodzące słońce. 

Andy Warhol: Revelation—On View Through June 19/Brooklyn Museum

Z Brooklynu przenosimy się do MoMA (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), gdzie czekają na nas Chiny. Ekspozycja "Renew, Recycle. Recent Architecture from China" ("Użyj ponownie, odnawiaj, przetwarzaj. Najnowsza architektura z Chin") zabiera nas do państwa środka, które w ciągu ostatnich trzech dekad przeszło boom budowlany, który uczynił z nich największy plac budowy w historii ludzkości. - Po latach miejskich megaprojektów i spektakularnych obiektów architektonicznych, z których wiele zostało zaprojektowanych przez zachodnie firmy, nowe pokolenie niezależnych chińskich architektów zakwestionowało to podejście - czyta Ada Janiszewska. - Ta wystawa podkreśla ich zaangażowanie w zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy. Ekspozycja prezentuje osiem projektów, które przemawiają do wielości podejść architektonicznych - od ponownego wykorzystania dawnych budynków przemysłowych, recyklingu materiałów budowlanych i reinterpretacji starożytnych technik budowlanych, po odnowę gospodarczą wsi i całych regionów.


Posłuchaj
08:12 czwórka stacja kultura 22.06.2022.mp3 Ada Janiszewska poleca wystawy w nowojorskich galeriach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dzięki modelom, rysunkom, makietom, zdjęciom i filmom, "Reuse, Renew, Recycle" łączy niektóre z najbardziej pomysłowych dzieł budowlanych w dzisiejszych Chinach i bada, jak współczesna architektura może być mocno osadzona w unikalnym kontekście kulturowym tego kraju.

Opuszczająć MoMę warto udać się do Cooper Hewitt Museum na ekspozycję "Design and Healing: Creative Responses to epidemics". Jej kuratorami są MASS Design Group i Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum. - Pandemia ujawniła to, o czym niektórzy wiedzieli od dawna: oddychanie jest przestrzenne - piszą kuratorzy na stronie internetowej. - Fakt ten ma konsekwencje w skali ciała, budynku, miasta i planety. Wszyscy na Ziemi zostali dotknięci pandemią. Nierówny dostęp do mieszkań, miejsc pracy i opieki zdrowotnej sprawił, że COVID-19 uderzył w zmarginalizowane społeczności mocniej niż inne.

Ta wystawa przedstawia architektoniczne studia przypadków i narracje historyczne oraz kreatywne odpowiedzi projektowe na COVID-19. Każdy projektant, artysta, lekarz, inżynier czy sąsiad, który pojawił się na wystawie, pytał: "Jak mogę pomóc?" Wykorzystali współpracę typu open source, szybkie reagowanie na prototypowanie, hakowanie produktów i aktywizm społeczny, aby tworzyć urządzenia medyczne, sprzęt ochronny, infografiki, plakaty polityczne, architekturę i usługi społeczne. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Cooper Hewitt (@cooperhewitt)

Z czasów epidemii przenosimy się do Harlemu, dokładnie do National Jazz Museum in Harlem
(Narodowe Muzeum Jazzu w Harlemie) na wystawę "The Soul of Jazz: An American Adventure". Placówka nawiązała współpracę z Disneyem. Ekspozycja prezentuje unikalną kolekcję artefaktów, której kuratorem jest The National Jazz Museum, w tym przedmioty podkreślające karierę pianisty i ikony jazzu, dr Billy'ego Taylora. Dodatkowo pojawią się makiety postaci Joe Gardnera i Dorothei Williams, odpowiedzialnych z główne role w animacji "Co w duszy gra", oraz wirtualne doświadczenia za pośrednictwem aplikacji Play Disney Parks.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 10.17

pj/mat.pras.