Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 30.01.2012

Historia zakopana w ziemi

Złoża węgla lub szkielet dinozaura to skarby, na które czasem możemy natrafić kopiąc w przydomowym ogródku. O tym, czy takie znalezisko to szczęście, czy też może kłopot rozmawialiśmy w "Poranku".
Historia zakopana w ziemi
Posłuchaj
  • Kasia Tarnopolska o skarbach zakopanych w ziemi
Czytaj także

Nie tak dawno wysychająca Wisła odsłoniła przedwojenną jezdnię Mostu Poniatowskiego zniszczoną przez Niemców w 1944 roku. Z pewnością kolejne zapomniane momenty z historii stolicy odsłonią się przy okazji budowy drugiej linii metra. Na takie natrafili budowniczowie pierwszej nitki podziemnej kolejki.

- Przy okazji budowy pierwszej linii metra, między Marymontem, a Placem Wilsona znaleziono zabytkowy kolektor ściekowy z 1886 roku, który służył powstańcom podczas powstania warszawskiego do bezpiecznego przedostania się ze Śródmieścia na Żoliborz - opowiadała w Czwórce Kasia Tarnopolska.

W tym wypadku uszanowano zabytkowką architekturę i tunel metra poprowadzono poniżej kolektora. Ale nie zawsze tak się dzieje, o czym opowiadał Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Rozmówca naszej reporterki na antenie Czwórki apelował do wszystkich przypadkowych odkrywców by uszanowali ślady historii.

- Apeluje do wszystkich decydentów w naszym kraju. Jeśli znajdziecie taki skarb, który przeszkadza w pewnych zamierzeniach, to popatrzcie na to w dłuższej perspektywie, bo to, co dzisiaj wydaje nam się kłopotem, może się okazać prawdziwym skarbem w przyszłości.

Więcej na temat archeologicznych znalezisk w dźwięku "Kasia Tarnopolska o skarbach zakopanych w ziemi".