Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Gabriela Skonieczna 18.09.2012

Patti Smith to nie królowa punk rocka!

– Ta książka dobitnie to pokazuje, że mało co miała wspólnego z punk rockiem: była za stara, oczytana, wyrosła z innego środowiska, w książce wciąż powtarzają się poeci, malarze, nawet kino – ocenia Grzegorz Brzozowicz.
Od lewej: Jacek Wakar, Grzegorz Brzozowicz, Jerzy Jarniewicz i John PorterOd lewej: Jacek Wakar, Grzegorz Brzozowicz, Jerzy Jarniewicz i John Porter Grzegorz Śledź/Polskie Radio

19 września, w środę ukażą się w Polsce "Poniedziałkowe dzieci” – długo oczekiwana książka Patti Smith, wyróżniona między innymi National Book Award w kategorii literatura non fiction za rok 2010. Wydawnictwo przez 37 tygodni utrzymywało się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

To fascynująca opowieść o związku i przyjaźni artystki z fotografem Robertem Mapplethorpe’em, o ich wspólnym starcie w Sztukę i w dorosłość. To też opowieść o pokoleniu, które wywarło znaczący wpływ na amerykańską (i nie tylko kulturę), a patronowali mu choćby Allen Ginsberg, Janis Joplin oraz Jimi Hendrix, a także o Nowym Jorku lat 60. I 70. ubiegłego wieku, z symbolem jego bohemy – hotelem Chelsea.


Jak podkreśla w "Rozmowach po zmroku” Jerzy Jarniewicz ta książka to szok, także dlatego że nagle buntowniczka, rebeliantka wydaje książkę w twardych okładkach, książkę, która zdobywa nagrodę. To zaskakujący zwrot w twórczości, która początkowo powstawała w podziemiu.

"Poniedziałkowe dzieci” to także kolejne pożegnanie z Robertem Mapplethorpe’em. Z nim Patti Smithi żegna się na wszystkich swoich płytach. W przypadku książki rodzi to też pewne pytania o próbę wybielenia fotografa, wokalistka przemilcza m.in. jego prostytuowanie się, które miało mu zapewnić pieniądze na narkotyki.

/

Dla Johna Portera "Poniedziałkowe dzieci” to także powrót do własnej młodości, możliwość przeżycia jeszcze raz zmian, jakie dokonywały się w Wielkiej Brytanii w tamtym czasie. - Wspaniały dokument historyczny - jak podkreśla. Ale to nie tylko zapis pewnego czasu, czy zapis przeżyć artystki, to też dowód na to, że Patti Smith plasuje się między hippisami a punk rockiem - ocenia Grzegorz Brzozowicz.

Patti Smith i jej twórczość, a przede wszystkim książka „Poniedziałkowe dzieci”, były tematem poniedziałkowych "Rozmów po zmroku”. Gośćmi Jacka Wakaraw byli Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk, tłumacz, znawca literatury anglojęzycznej, John Porter – od lat mieszkający w Polsce walijski muzyk, kompozytor i autor tekstów oraz Grzegorz Brzozowicz – krytyk muzyczny.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji