Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kawalec 16.08.2018

Dzieje Biskupstwa Polowego

15 sierpnia to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W roku 100–lecia odzyskania Niepodległości powiemy również o 100–leciu Biskupstwa Polowego, które pomimo ponad 90-letniej historii miało tylko pięciu biskupów.
Posłuchaj
  • Familijna Jedynka 15 sierpnia 2018 r. cz.1
  • Familijna Jedynka 15 sierpnia 2018 r. cz.2
  • Familijna Jedynka 15 sierpnia 2018 r. cz.3

Na progu odzyskania niepodległości przez Polskę, papież Benedykt XV 15 października 1918 r. wydał „Orędzie Ojca św. do Narodu Polskiego”. Zabiegi związane z powołaniem biskupstwa polowego trwały od jesieni 1918 roku. Najpierw powstał Konsystosz Wojskowy. Niezawisłość młodego państwa potwierdziło ustanowienie przez papieża Benedykta XV biskupstwa polowego w 1919 roku - zaledwie dwa i pół miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Kolejnym wyzwaniem dla naszego kraju było stworzenie wojska z trzech armii. Było to także zadanie dla Biskupstwa Polowego. Pierwszy biskup polowy, Stanisław Gall rozpoczął swoją misję w warunkach niezwykłe trudnych, bowiem już po niecałym roku rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka.                       

W audycji mówiliśmy także o Bitwie Warszawskiej, która w sierpniu 1920 r. zadecydowała o niepodległości Polski i przyszłości całej Europy. Nieprzypadkowo nazwana jest "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”, natomiast w powszechnej świadomości historycznej Polaków dramatyczna obrona stolicy zapisała się jako „Cud nad Wisłą”. Porównywana przez historyków do zwycięstw pod Grunwaldem oraz Wiedniem, bitwa z wojskami sowieckimi o Warszawę stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart w dziejach oręża polskiego. Dramatyczna obrona Warszawy obrona przed hordami bolszewickimi na trwałe wpisała się w narodową tradycję.

Mieszkańcy Ziemi Radzymińskiej nigdy nie zapomnieli o swoich bohaterskich obrońcach. Patriotyczne uroczystości na Cmentarzu Poległych, pomniki oraz nazwy ulic są widocznym świadectwem pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku. Nie są to jedyne oznaki pamięci, gdyż powstaje tam obecnie sanktuarium Jana Pawła II, ku czci świętego papieża.

Tematem trzeciej godziny audycji było zaś wznowienie Ordynariatu Polowego w 1991 roku oraz jego najnowsza historia.

Rozmawialiśmy na ten temat zarówno z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem - pierwszym biskupem, który stanął na czele odradzającego się po upadku komunizmu Ordynariatu Polowego, jak i z bp. Józefem Guzdkiem  - obecnym Biskupem Polowym.

Ponadto w audycji: relacja z Jasnej Góry i cykl „Niepodległa dzień po dniu”.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Sylwia Sułkowska i ks. Andrzej Majewski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska, ks. Andrzej Majewski

Data emisji: 15.08.2018 r.

Godzina emisji: 06.00