Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 10.01.2015

70 lat temu wyzwolono obóz Auschwitz

27 stycznia 1945 roku rosyjscy żołnierze 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy obozu Auschwitz-Birkenau. Dzięki temu dali oni wolność siedmiu tysiącom wycieńczonych więźniów. Sowieci wyzwolili też około pół tysiąca więźniów w kilku okolicznych podobozach.
Teren byłego obozu AuschwitzTeren byłego obozu Auschwitzflickr/Marcco Feroni
Posłuchaj
  • 10.01.15 dr Hanna Węgrzynek: „Polskim więźniom zawdzięczamy uratowanie dużej części obozowej dokumentacji, m.in. 39 tys. stykówek, czyli zdjęć osób osadzonych w obozie (…)”.

W tym roku przypada okrągła, 70. rocznica tego wydarzenia. Główne obchody będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II–Birkenau. W bardzo wielu krajach, w tym dniu – będącym od dziesięciu lat Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – odbędą się rocznicowe wydarzenia mające przypominać o tragedii, którą były skutki II Wojny Światowej.

– Obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 15.30, gdyż to właśnie o tej godzinie 70 lat temu wyzwolono obóz w Oświęcimiu. Trudno powiedzieć ilu byłych więźniów przybędzie na uroczystości. Ich środowisko jest coraz bardziej oburzone, że na tego typu wydarzeniach większą uwagę zwraca się na to, jacy politycy przyjadą i jaką opcję polityczną reprezentują. Tym samym pomija się tych, którzy byli ofiarami tego miejsca – powiedziała dr Hanna Węgrzynek, historyk z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Jak przyznała Rozmówczyni PR24, w czasie ostatniego apelu, który odbył się 17 stycznia 1945 roku, w Auschwitz-Birkenau było 67 tys. więźniów. Niemcy, wiedząc o zbliżającej się Armii Czerwonej, w ciągu następnych czterech dni wyprowadzili z obozu niemal 60 tys. osób.

– Wielu więźniów z własnej woli zgłaszało się do wyjścia, gdyż sądzili, że w ten sposób uratują swoje życie. Jednak w rzeczywistości była to ich ostatnia droga. Droga do śmierci. Ewakuacja w głównej mierze dotyczyła tych, którzy mogli jeszcze pracować. Duża część z nich zmarła w obozach znajdujących się na terenie Niemiec – dodała dr Hanna Węgrzynek.

PR24/db