Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 01.02.2017

Debata Poranka: spór o reformę Krajowej Rady Sądownictwa

Reforma KRS wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu. Zdaniem Rady projekt ten w „rażący sposób narusza normy konstytucji”. O zmianach w KRS dyskutowali w Debacie Poranka Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, Adam Tomczyński, radca prawny, Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

Projekt nowelizacji ustawy ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest „demokratyzacja wyboru KRS” – jak podkreśla minister Ziobro. Ma ona polegać, co budzi zastrzeżenia KRS, na wyborze 15 sędziów Rady spośród kandydatów zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie. 

- Chodzi o to, by KRS była wybierana w sposób bardziej demokratyczny niż dotąd, czyli przez parlament. Chcemy ten system zmienić przez pryzmat tego, jak widzimy jego funkcjonowanie w rzeczywistości, które nie jest dobre. Ten sam system obowiązuje przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego – argumentował wiceminister sprawiedliwości.

Z kolei projekt zmian w KRS krytykował Waldemar Żurek.- Naszym zdaniem w nowelizacji jest kilka przepisów, które są wprost sprzeczne z zapisami konstytucji. Ta ustawa ma zmienić konstytucję w kilku miejscach, ponieważ mamy odrębność władzy sądowniczej. Konstytucja też wskazuje, że członków Rady wybiera też Sejm i Senat, lecz wyraźną przewagę liczbową posiadają przedstawiciele władzy sądowniczej. Do tej pory nigdy tego nie kwestionowano, ten projekt burzy ten system – stwierdził rzecznik KRS.

Według Adama Tomczyńskiego „sędziowie nie powinni o wszystkim decydować”. - Konstytucja nic nie mówi na temat sposobu wyboru sędziów. W związku z czym pozostaje to do decyzji ustawodawcy, a on może to zrobić tak, jak do tej pory, gdzie sędziowie rządzą się sami albo może te władze scedować na siebie  – powiedział radca prawny.


 foto: PR24/MROd lewej: Waldemar Żurek i Adam Tomczyński; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 01.02.2017

Godzina emisji: 09:15