Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.02.2017

MEN: rozporządzenie w sprawie podstawy programowej podpisane

Kolejny etap wdrażania zmian w polskich szkołach zakończony. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Rozporządzenie obejmuje podstawę programową przedszkola, podstawówki, kształcenie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną oraz szkoły branżowe i policealne. O nowej podstawie programowej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Olechowska, ekspert ds. edukacji z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Posłuchaj
  • 14.02.2017 Dr Agnieszka Olechowska: nowa podstawa programowa spotkała się z bardzo dużym odbiorem społecznym
  • 14.02.2017 MEN: rozporządzenie ws. podstawy programowej podpisane. Relacja reporterki PR24 Ewy Wasążnik
Czytaj także

Jak podkreślała dr Agnieszka Olechowska, zmiany podstawy programowej zawsze budzą kontrowersje, jednak są konieczne. - Zmiany podstawy programowej są potrzebne i były potrzebne od wielu lat. Każde wprowadzenie nowej podstawy programowej budziło wiele emocji. Nowa podstawa stara się przyjąć kierunek, którego wymaga od dzieci współczesny świat – komentowała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Według ekspertki ds. edukacji w nowej podstawie znajduje się jednak wiele niedociągnięć. - W nowej podstawie programowej mamy dwa rodzaje zmian. Są rzeczy pozytywne, które podnoszą dotychczasowy poziom edukacji, ale jest też dużo minusów. Czasem wyraźnie widać, że twórcy nowej podstawy wyraźnie mijają się z kanonem tworzenia podstaw programowych jako dokumentu. Od merytorycznej warstwy tworzenia dokumentu prawa oświatowego, aż do wieloznacznych sformułowań, które nie dają konkretnych umiejętności ani działań nauczyciela – mówiła nauczycielka.

Zdaniem dr Olechowskiej w podstawie programowej powinien zostać położony większy nacisk na rozwój umiejętności współpracy. - Myślenie jest skierowane na rozwiązywanie problemów i rozwijanie ogólnej inteligencji. Dzisiejszy świat to przede wszystkim umiejętność współpracy z drugim człowiekiem. Programowanie czy gra w szachy zamykają nas w bardzo wąskim gronie społecznym i w żaden sposób nie uczą współpracy, negocjacji i dyskusji. Jako społeczeństwo musimy dojrzewać do współpracy i uczyć jej od najmłodszych lat – potrzeba na to wielu dziesięcioleci i współpracy różnych resortów – wspominała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk/PAP

____________________

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 12:34