Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 09.03.2017

Będą kary dla państw UE, które nie przyjmują uchodźców?

Jest kolejna propozycja, by karać unijne kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców. Szwedzka europosłanka Cecilia Wikstroem zaproponowała wstrzymanie wypłaty części unijnych funduszy. W ubiegłym roku opłaty za nieprzyjmowanych uchodźców – w wysokości 250 tysięcy euro od osoby - zaproponowała Komisja Europejska. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia (Norden Centrum) i Przemysław Gołyński (korespondent Polskiego Radia).
Tylko w 2015 roku Szwedzi przyjęli ponad 162 tys. uchodźcówTylko w 2015 roku Szwedzi przyjęli ponad 162 tys. uchodźcówAvalon/REPORTER/EASTNEWS

Jak podkreślił Marcin Fronia, z perspektywy krajów Grupy Wyszehradzkiej tego rodzaju propozycje można oceniać jako dosyć kontrowersyjną. – Jest ona kontrowersyjna m.in. dlatego, że jeśli chodzi o fundusze unijne to zostały one alokowane do poszczególnych krajów nie na zasadzie kryteriów ilu migrantów przyjmą dane kraje, ale z powodu zupełnie innych kryteriów mających stymulować rozwój innowacyjny czy mających wzmacniać spójność społeczną – zaznaczył gość.

Przemysław Gołyński odniósł się z kolei do Szwecji. - Tylko w 2015 roku Szwedzi przyjęli ponad 162 tys. uchodźców co jest bardzo dużą liczbą – ocenił. Jak dodał, "wynikają z tego problemy z relokacją uchodźców w poszczególnych gminach". – Problemem jest m.in. znalezienie im miejsca do mieszkania, ponieważ na 290 szwedzkich gmin aż 240 ma kłopoty z dostępem do mieszkań – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 9.03.17

Godzina emisji: 13:18